Simeranya?

De-Niro

Bronz Üye
Peyami Sefa üstadımızın Yalnızız adlı romanının kahramanı Samim'in zihninde kurduğu ütopik ülkenin ismidir Simeranya.

Simeranya'yı bir kaç kelime ile tanımlarsak "bütün tenakuzların sona erdiği muhayyel ülke" dersek benzetme de herhalde hata yapmış olmayız.Roman da adı geçen Samim,kendi içe dönüşlerinin yansımasının neticesinde ütopik bir ülke kurar.Buraya Simeranya ismini verir.Bu ülkede çelişkilere yer yoktur.Örnek vermem gerekirse eğitimini veterinerlik üzerine tamamlamış bir kişinin,hayatına daha sonra bir bankacı olarak devam etmesi bir çelişkidir.Bunun önüne geçmek için,öğretmenlerin görevi öğretmek değil,kişiyi yeteneğine göre öğrenmenin yolunu göstermektir.Zira Simeranya'da çocuklara okul dayatması yoktur.Dolayısıyla öğrenmenin,anlamanın da yaşı yoktur.Okuduğunu idrak etme güzellemesi vardır.Çünkü Simeranya öğretisi,insanın ancak anlamak istediklerini,kendi istediği zamanda,istediği durumda öğrenip,zihne yerleştirileceğinden dem vurur.

Bazen bende yastığa başımı koyduğum da,Simeranya'nın sokaklarında nefeslenirim diye dalıyorum uykuya.Ama nafile sınırlarına dahi yaklaşamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: CaT

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
O sistemin benzerinden ülkemize lazım 🚬

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Peyami Sefa gibi bir insan,olurda ulkemizi yonetirse belki olabilir.
Hepsinin iyi niyetle başladiği kanaatindeyim ufak tefek hırsları olabilir başlarken ama bu vatandaş bir evladın bile isteye ülkesine kötülük yapacağına ihtimal vermiyorum hepsinin bir simeranya'sı vardı Koltuk sıcaklığı kalplerini soğuttu hayallerinden uzaklaştırdı

De-Niro

Bronz Üye
Hepsinin iyi niyetle başladiği kanaatindeyim ufak tefek hırsları olabilir başlarken ama bu vatandaş bir evladın bile isteye ülkesine kötülük yapacağına ihtimal vermiyorum hepsinin bir simeranya'sı vardı Koltuk sıcaklığı kalplerini soğuttu hayallerinden uzaklaştırdı

Bir kissa var belki sizde biliyorsunuzdur.Peygamber efendimiz sesi guzel olan sahabelerden muezzin secerdi.O donem bir sahabe uzunca bir sure muezzinlik yapti.Ta ki "en guzel sesli benim,kiraat de benden daha iyisi yok" zehabina kapilana kadar.Efendimiz bunu farkettigi an iyiligi icin,muezzin olarak O'nu tayin etmekten vazgecti.

Gunumuz yoneticilerine bakarsak,aslinda durumun pek farkli olmadigini anlamak zor degil.Zaman farkli,ozne farkli lakin fiil ayni.Herhangi bir siyasi olusumu hedefe koymadan bakiyorum ben olaya.Tarihe baktigimiz zaman,umut vaad ederek liderlik makamina oturmus kisilerin,daha sonra kendini Padisah halki da tebaasi olarak gorup,kanli despot donemlere imza attigini okumak mumkun.Sanirim bu duyguya Narsizm veya guc zehirlenmesi deniyor.Bu duygulara esir olmayan liderler pek azdir.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Bir kissa var belki sizde biliyorsunuzdur.Peygamber efendimiz sesi guzel olan sahabelerden muezzin secerdi.O donem bir sahabe uzunca bir sure muezzinlik yapti.Ta ki "en guzel sesli benim,kiraat de benden daha iyisi yok" zehabina kapilana kadar.Efendimiz bunu farkettigi an iyiligi icin,muezzin olarak O'nu tayin etmekten vazgecti.

Gunumuz yoneticilerine bakarsak,aslinda durumun pek farkli olmadigini anlamak zor degil.Zaman farkli,ozne farkli lakin fiil ayni.Herhangi bir siyasi olusumu hedefe koymadan bakiyorum ben olaya.Tarihe baktigimiz zaman,umut vaad ederek liderlik makamina oturmus kisilerin,daha sonra kendini Padisah halki da tebaasi olarak gorup,kanli despot donemlere imza attigini okumak mumkun.Sanirim bu duyguya Narsizm veya guc zehirlenmesi deniyor.Bu duygulara esir olmayan liderler pek azdir.
İnsanoğlu böyledir körün gözü açılınca ilk atacağı şey bastonu

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Nihayetinde oze donecegini bilen,ve bezm-i elest de verdigi sozu unutmayanlar haric diyelim.
Böyle bir insan olabileceğine dair inancım çok sarsıldı

Benim için ülke şartlarında bir alimin de "yanli" fetva vermediğini anlamanin ilk kriteri Sultan sofrasına oturmamasıdır

De-Niro

Bronz Üye
Böyle bir insan olabileceğine dair inancım çok sarsıldı

Benim için ülke şartlarında bir alimin de "yanli" fetva vermediğini anlamanin ilk kriteri Sultan sofrasına oturmamasıdır

Boyle insanlar var.Lakin sizinde deklare ettiginiz gibi,bunlari sultan sofrasinda degil,mazlumun sofrasinda bulmak mumkun.Manadan gecip,maddeye bakan,haklidan gecip,haksizin cebindekilere gore tefekkurune yon verene,alim degil soytari demek lazim.

Fakat malum siyasi cenah bizde o derece robotik bir algi olustur ki,yorumsamalarimiz o kadar klise oldu ki,olaylara islami paradigma ile yaklasan kisileri en gelenekci yanimizla fil disi kulelere cekiyoruz.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Neyse hayırlısı diyelim inşallah sadece bir şeyler kendi kuyruğuna dokununca din elden gidiyor diye sızlanan alimler sihir gibi yok olur

Üst Alt