Şehzadelerin Sancağa Çıkma Usulü

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
44,463
Çözümler
4
Tepki puanı
12,990
Puanları
113
Konum
.
Cinsiyet
Kadın
Saray eğitimini tamamlayan şehzadeler genellikle 15 yaşına geldiklerinde sancağa çıkarlardı. Şehzadeler 15 yaşında sancağa çıkar şeklinde net bir kural yoktur. Zira 2. Mehmet 8 yaşında, 2. Bayezid 7 yaşında, Kanuni’nin oğlu Şehzade Mehmet 20 yaşında sancağa çıkmışlardır. Sancağa çıkan şehzadeler “çelebi sultan” unvanı kullanırlar, sancağı yöneterek devlet tecrübesi kazanırlardı. Yanlarında gönderilen tecrübeli devlet adamlarına “lala” denirdi. Lalalar sancak yönetiminde çelebi sultanlara rehberlik eder, iyi bir padişah adayı olarak yetişmelerini sağlamaya çalışırlardı. Çelebi Sultanın yetişmesinden birinci derecede sorumlu olan lalası çelebi sultanın yaptığı bir hata karşısında durumu divana bildirme hakkına sahipti.

Osmanlı tarihinde sancağa çıkma uygulaması ilk defa Orhan Gazi döneminde başlamıştır. Balıkesir alındıktan sonra Orhan Gazi buraya oğlu Süleyman Paşa’yı atamıştır. Dolayısıyla Süleyman Paşa sancak sisteminin uygulandığı ilk şehzadedir. Ammavelakin bu sistemden geçen ilk Osmanlı padişahı değildir. Sancağa çıkma usulünden yetişipte tahta geçen ilk Osmanlı Padişahı 1. Murat Hüdavendigar’dır. (Rumeli Fatihi namıyla anılan Süleyman Paşa, Orhan Gazi’den bir yıl evvel vefat etmiştir.)

Sancağa çıkma usulünü tam anlamıyla kurallara bağlayan 2. Mehmet’tir. Kanunname-i Ali Osman’da sancak sistemini yasalaştırmıştır. Sancağa çıkan şehzadenin yanında pek çok devlet görevlisi olurdu. Kendine ait divan kurardı. Şehzade sancağı yönetirken lalası da bir bakıma veziriazamı olurdu. Şehzade sancağın yönetimi haricinde savaş çıktığında ya İstanbul’da taht kaymakamı olarak kalır, ya da komutan olarak ordu da görev alırdı. Bütün bunları değerlendirdiğimizde bu sisteme bir nevi çıraklık evresi diyebiliriz. Şehzadeler ustalarının yanında (lala) devlet tecrübesi kazanırlardı. Böylece cülus ettiklerinde hiç zorlanmadan devleti yönetirlerdi
 
Üst Alt