Psikolojik Uyuşma ve Karıncalanma Nedir?

Küboo

🎈
Board Admin
Katılım
21 Ara 2020
Mesajlar
7,581
Tepki puanı
2,588
Puanları
113
Yaş
34
Konum
Uzay
Cinsiyet
Kadın
Psikolojik Uyuşma ve Karıncalanma Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Uyuşma ve karıncalanma hissi genelde fiziksel hastalık şeklinde yorumlansa da her zaman fiziksel problemlerle ilişkili değildir. Korku ve kaygı, sempatik sinir sistemini harekete geçirdiğinden bu tarz fiziksel semptomlar ortaya çıkabilmektedir. Kaygı giderek arttığı zaman karıncalanma ve uyuşma, ayrıca panik atak da meydana gelen belirtilerdir. Bu durum bedensel hastalıkla değil; duygu durumla bağlantılıdır. Psikolojik uyuşma ve karıncalanma daha çok birey yoğun kaygı, stres ve korku yaşadığı zaman görülmektedir.
Uyuşma ve karıncalanma bedenin birçok yerinde görülebilmektedir. Fakat en sık; ellerde, bacaklarda, yüzde ve kafada uyuşma ve karıncalanma gözlenmektedir.

Uyuşma ve Karıncalanma Hissi Psikolojik Olabilir mi?​

Evet. Psikolojik problemler vücutta uyuşma ve karıncalanma hissine neden olabilmektedir. Özellikle yoğun stres yaşayan kişilerde bedenin strese karşı verdiği reaksiyonlar arasında görülebilmektedir.
Uyuşma ve karıncalanma semptomları sadece bedensel rahatsızların bir semptomu olarak ortaya çıkmaz. Aynı zamanda psikolojik sorunlar da bedende birden fazla semptom ile kendini gösterir. İnsan beyninin sorunlarla ilgili bireyi uyarmasının en doğal yolu bu belirtilerdir.

Uyuşma ve Karıncalanmanın Psikolojik Belirti Olduğu Nasıl Anlaşılır?Uyuşma ve Karıncalanmanın Psikolojik Belirti Olduğu Nasıl Anlaşılır?​

Genelde bireyler uyuşma ve karıncalanmanın rahatsız edici düzeyde olduğu zaman acil servislere başvururlar. Yapılan tıbbi muayenede herhangi bir problem bulunmuyorsa psikolojik belirtiler incelenir. Özellikle bu belirtiler stres ve kaygı gibi durumlar etrafında yoğunlaşıyorsa o zaman kaygı ile ilişkili olarak ortaya çıktığı düşünülür. Psikolojik sorunlarla ortaya çıkan uyuşma ve karıncalanma hissi tıbbi bir tedavi ile çözümlenmez. Bu yüzden uzman psikologdan destek alınması gerekmektedir. Bu hissin psikolojik kökenli olduğunun saptanması ancak uzman görüşü ile mümkün olmaktadır. Yani uyuşma ve karıncalanma hissi fiziksel bir nedene bağlı olarak tespit edilmediğinde mutlaka psikolojik nedenlerin incelenmesi için uzmana başvurmak gerekir.

Psikolojik Uyuşma ve Karıncalanma Hissi Ne Kadar Sürer?​

Psikolojik kökenli ortaya çıkan uyuşma ve karıncalanma hissi problemin sürekliliğine bağlı olarak devam eder. Örneğin, yoğun stres durumunda beden uyuşup karıncalanıyorsa stres ortadan kalkana kadar bu his yaşanabilir.
Psikolojik uyuşma ve karıncalanma hissinin ne kadar süreceği kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde daha kısa, bazı kişilerde ise daha uzun süre görülebilmektedir. Bu nedenle uzmanların net bir süre vermesi de mümkün değildir. Genelde panik atak yaşayan bir kişide uyuşma ve karıncalanma semptomları yoğun olarak yaşanmaktadır. Panik atak durumunun geçmesiyle beraber bu hisler de son bulur. Bu hissin yaşanma süresi kişinin günlük yaşantısına etki etmektedir.

Uyuşma ve Karıncalanma Hissinin Psikolojik Nedenleri Neler Olabilir?


Uyuşma ve Karıncalanma Hissinin Psikolojik Nedenleri Neler Olabilir?​

  • Kaygı (Anksiyete)
  • Panik atak
  • Yoğun stres hali
  • Aşırı korku
  • Uzun süre uykusuzluk
  • Travma sonrası stres bozukluğu

Uyuşma ve Karıncalanma Hissi Nasıl Tedavi Edilir?


Uyuşma ve Karıncalanma Hissi Nasıl Tedavi Edilir?​

Psikolojik uyuşma ve karıncalanma belirtisi bedenin rahatsızlığını ifade etmesi yönüyle önemlidir. Bu rahatsızlığın bedensel değil de psikolojik kökenli olduğunu anladığınız an, uzman bir psikoloğa gitmek en doğru yol olacaktır. Böylece psikolojik destek alarak panik atak veya benzeri rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

Özge Sarıca Acaröz
Klinik Psikolog
 

Chen

Forum Sorumlusu
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
29,956
Çözümler
3
Tepki puanı
8,500
Puanları
113
Yaş
35
Konum
.
Cinsiyet
Kadın
Hiç bundanim yoktu okudum diye olmaz inşallah
 

Fluffy

Altın Üye
Katılım
28 Şub 2023
Mesajlar
2,595
Tepki puanı
442
Puanları
83
Yaş
33
Konum
Miuw
Cinsiyet
Kadın
Beynim uyuşuyor bazen 🚬
 
Üst Alt