Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Milyonlarca yıldır birçok devasa canlı üzerinde bulunduğumuz gezegende yaşadı. Bu devasa canlıların bir kısmının nesli tükendi ve bir kısmı ise hala yaşamına devam ediyor.

skynews-patagotitan-diplodocus_5980132_edit_407997335423158.jpg

Günümüzdeki en büyük kara hayvanı olan Afrika filleri 2.5 ton ile 7 ton arasında bir ağırlığa ve 2.5 m ile 4 m yüksekliğe sahiptir. Bu günümüz Dünya’sı için devasa boyutlar olarak gözükebilir ancak günümüzden 102 milyon yıl önce devasa bir canlı tüm hayal dünyamızı alt edecek derecede büyük ve olağan üstüydü, Patagotitan mayorum. Bu devasa titanosaur türü dinozor, yaklaşık olarak 37 metre uzunluğa ve 69 ton ağırlığa sahipti. Yani ortalama bir Afrika filinden 13 kat daha ağır ve 10 kat daha uzun bir canlıdır.

PATAGOTITAN-MAYORUM-INFOGRAPHIC_Mesa-de-trabajo-1-1024x1024_edit_407986157198160.jpg

Lognkosauria ailesinden bir titanozor olan Patagotitan mayorum, oldukça uzun bir boyna, devasa bir gövdeye, nispeten küçük bir kafaya, dört kalın bacağa ve uzun bir kuyruğa sahiptir

Lognkosauria ailesi yer yüzünde yaşamış en büyük dinozor türlerininden bazılarını içermektedir. Bu ailedeki bireylerin ortak özellikleri vücutlarına oranla uzun boyun yapılarıdır.

Patagotitan mayorum’u kim keşfetti?

Patagotitan mayorum, 2008 yılında Chubut Eyaletinin merkezindeki La Flecha Çiftliği’nde çiftçi olan Aureliano Hernandez tarafından bulundu. İlk bulunan fosil alt uyluk kemiğinin bir parçasıydı. Daha sonra araştırmacılar tarafından Ocak 2012 ile Şubat 2015 yılları arasında sekiz keşif gezisi yapıldı. Bu keşifler sırasında yapılan kazılarda 200’den fazla fosil kurtarıldı ayrıca oluşturulan iskeletler Patagotitan mayorum’u bilinen en eksiksiz titanosaurlardan biri haline getirdi.

images_edit_407974206681495.jpg

Patagotitan mayorum isimlendirmesinin tarihi geçmişi

Dünya üzerinde yaşamış en büyük dinozor olan Patagotitan mayorum türünün bu ismi almasında misafirperver bir ailenin katkısı bulunmaktadır.

Patagotitan, türün keşfedildiği Patagonya bölgesinden ve gücü ve büyüklüğü ile nam salmış olan mitolojik Yunan titanlarından gelmektedir. Tür ismi olan Mayorum ise, La Flecha çiftliğinin sahibi olan ve keşif gezileri sırasında araştırmacıları çok iyi karşılayan Mayı ailesini onurlandırmak için verilmiştir.

Kaynaklar: doğabilim, ripioturismo

uchiha

Haybeden..
Altın Üye
hamişinananay pipi kayiyorum

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Üst Alt