Paris'te 2023 Yılı UNESCO Dünya Aşık Veysel Yılı Kutlandı

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) işbirliğiyle "Dostlar Beni Hatırlasın" adıyla projelendirdiği ve desteklediği etkinlikte halk ozanı Aşık Veysel, vefatının 50. yılında anıldı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu'nun katıldığı etkinlik, Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" eserinin Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet'in yeniden düzenleyerek sanatçı Murat Karahan ile seslendirdiği klibinin ilk gösterimiyle başladı.

1701829544275.png

Etkinlikte genel sanat yönetmenliğini Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı'nın üstlendiği Aşık Veysel'in hayatı ve eserlerini Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı ve Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı ve Başrejisör Sükun Işıtan'ın anlattığı gösteri izleyiciyle buluştu

Gösteride, Orkestra Şefi Enver Merallı'nın yönetiminde solistler Elif Buse Doğan, İsmail Altunsaray, Mahriban Akkuş ile Pelin Karakuş, Aşık Veysel'in türkülerini seslendirdi

1701829562447.png

Katılımcıların "Aşık Veysel'in şiirsel dünyasına duygu dolu bir yolculuk" yaptıkları gecede, ünlü halk ozanının hayatından önemli kesitler canlandırıldı.

Aşık Veysel’in Mustafa Kemal Atatürk'e ve Cumhuriyet'e yazdığı övgü şiirinin okunduğu, Atatürk’ü görmek için Ankara'ya 3 ayda yürümesinin de anlatıldığı bölümler içeren gösteride, ünlü ozanın "Kara Toprak" türküsü de seslendirildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığının 24 kişilik sanatçı kadrosuyla hazırladığı etkinlik, Aşık Veysel'in kendi sesinden "Ben Giderim Adım Kalır" türküsüyle tamamlandı.

Üst Alt