Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Türk İs Adamı

862_edit_101161130583000.jpg

Tarsus Amerikan Lisesi'nde okuduktan sonra Manchester Üniversitesi'nde (UMIST) kimya mühendisliği eğitimi aldı. Daha sonra İsviçre'de Kimya mühendisliği alanında ihtisas sahibi oldu

Sabancı Holding bünyesindeki en büyük sanayi birimlerinden olan "Sasa"yı kurdu ve geliştirdi. Otomotive karşı özel bir ilgisi bulunan Sabancı Temsa'da Mitsubishi Maraton otobüsleri minibüsleri ve ticari araçlarının üretimini sağladı.

Toyota'yı Türkiye'de % 50-50 ortaklıkla bir otomobil fabrikası kurmaya ikna etti ve Toyota dünyadaki ilk ortak üretim tesisini kurdu. Sabancı Holding bünyesindeki Sasa TemsaToyotasa Pilsa Yazakisa Sapeksa ve Akkardansa şirketleri de Özdemir Sabancı'ya bağlıydı.

9 Ocak 1996'da DHKP/C militanları Fehriye Erdal İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından Sabancı Merkezi'nde uğradığı silahlı saldırıda Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve Sekreter Nilgün Hasefe'yle birlikte yaşamını yitirdi. Sabancı Center binasında çalışan ve diğer iki katilin binaya girmesini sağlayan Fehriye Erdal 3 Kasım 1996'da meydana gelen Susurluk Kazasında ölen polis müdürü Hüseyin Kocadağ'ın tavassutuyla işe alınmıştı.

Ölümünün ardından

Ölümünün ardından Toyoto Motor Co. Türkiye'deki kuruluşun Sabancı grubundaki tüm hisselerini devraldı. Halen Toyota Türkiye (TMMT) bahçesinde bir heykeli bulunmaktadır.

Sabancı'nın katili Mustafa Duyar 15 Şubat 1999 tarihinde Afyon E Tipi Kapalı Cezaevi'nde çıkan bir isyanda Karagümrük çetesi mensuplarınca kaldığı 5/A koğuşunda tabancayla vurularak öldürüldü.Can Dündar'ın iddialarına göre Duyar'ın suikast ile ilgili konuşmak istemesi üzerine bakanlıktan röportaj izni alınmış ancak Can Dündar'ın yapacağı röportaj Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun tarafından mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle engellenmiştir. Röportajı engelleyen Ertosun Karagümrük çetesinin Afyon'a nakline izin vermiş çete Afyon'a geldikten iki hafta sonra Duyar'ı öldürmüştür.

Ergenekon iddianamesinin delil klasörlerinde de bulunan ve 2 Eylül 2008 tarihinde basına da yansıyan bir videoda Karagümrük çetesi lideri Nuri Ergin'in sekiz yıl önce cezaevinde çıkardıkları isyan sırasında çekilen ve Özdemir Sabancı suikastının faili Mustafa Duyar'ı öldürme emrini kendisine Tuğgeneral Veli Küçük'ün verdiğini söylediği görülmüştür

Bu devlet bana Mustafa Duyar'ı öldürttü ben öldürdüm. Şimdi canlı söylüyorum. Veli abiyi ara Veli Küçük'ü ara. Bizi sor! Başka bir şey söylemiyorum. Allah'a emanet olun

SleepleSsS

Yorumbaz
Şu suikastın asıl nedenini hep merak etmişimdir

Üst Alt