Nükleer Israrı

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Uranyum Atlası nükleer enerji ve uranyum madenciliği raporunu yayımladı. Buna göre nükleer enerji sadece ciddi ekolojik sonuçlara değil ağır ekonomik sonuçlara da yol açacak.

Raporun baş editörü Horst Hamm, “Korkarım ki bu girişimin neden olduğu muazzam maliyetlerin faturası Türk vergi mükelleflerine kesilecek” dedi.

Almanya bu ayın ortasında son üç nükleer reaktörünü de kapattı. Nükleer enerji üretim çağını sonlandırıp yeşil enerjiye odaklanmayı hedefliyor. Türkiye ise ilk nükleer enerji santralını inşa ediyor.

Uranyum Atlası raporuna göre Türkiye’de yenilenebilir enerji maliyetleri nükleer enerji maliyetinin çok altında. Şu anda rüzgar enerjisinden kilovat saat başına yaklaşık 2 dolar sent, güneş enerjisinden ise 1 ila 1,7 dolar sent maliyetle elektrik üretilebiliyor.

Bu rakamlar Türkiye’deki en son yenilenebilir enerji ihalelerinin rakamları.

Mevcut devlet teşviklerinde de yenilenebilir enerji kaynaklarına verilen alım garantisinin, Rus devlet şirketi Rosatom’un Akkuyu’daki nükleer santralın işletmecisi olarak aldığı ücretin (12,35 dolar sent) çok daha altında olduğu görülüyor.

Mevcut devlet alım garantileri, biyokütle için 1,7 ila 2,7 dolar sent, hidroelektrik için 2,15 dolar sent ve yine 24 saat çalışan jeotermal için 2,9 dolar sent seviyesinde.

Türkiye’de uranyum çıkarılabilecek beş bölge var. Bu bölgelerin tamamında uranyum yatakları küçük ölçekli ve uranyum cevheri sadece yüzde 0,04 ila 0,1 arasında uranyum içeriyor. Toplamda çıkarılabilecek uranyum miktarı ise sadece 12 bin 600 ton.

Uranyum Atlasları serisinin proje yöneticisi ve Türkiye baskısının baş editörü Horst Hamm, “Uranyum madenciliğinin sonuçlarının ne olduğunu gözünüzde canlandırmanız gerekiyor. Yüzde 0,1 oranında uranyum içeren bir cevherde, çıkarılan her bir ton uranyum geride 999 ton kaya kalıntısı ve radyoaktif çamur miras bırakıyor” dedi.

Nükleer enerjinin katbekat yüksek maliyetine ve uranyum madenciliğinin radyasyon yayma riskine rağmen Türkiye’nin neden nükleer çağa girmeye can atmasıyla ilgili Hamm şunu dedi: “Korkarım ki bu girişimin neden olduğu muazzam maliyetlerin faturası Türk vergi mükelleflerine kesilecek.”

Civciv

~Lafügüzaf~
Bronz Üye
Okumaya başladım içinde Türkiye geçtiğini görünce vazgeçtim, değmez. Şaka şaka okudum hepsini. Almanyanın nükleer enerji üretim çağını bırakıp yeşil enerjiye geçerken türkiyenin ilk nükleer enerji santralini açması durumun vehametinin özetliyor aslında. Herkes gidiyor mersine biz hala gidiyoruz tersine. Ayrıca uranyum çıkarırken ortaya çıkan kaya kalıntısı ve radyoaktif çamur kimin umurunda ki? Önemli olan para nihayetinde. Nieeeeyse. Niye gerildim ki ben bunu okuyup yorumlayınca?

Süreyya

Spákona
Platin Üye
Nükleer enerjiyi hicbir enerji stili gecemez arkadaslar.
Almanya nükleer enerjiden vaz gecemiyor.
Cünki cok pahaliya maal olacak ve enerji akisini ciddi derecede etkileyecek.
Meclisde bu yüzden herkes birbirine giriyor.

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Çevreye doğaya insanlara zararlı bir yandan da olması gerekiyor

Üst Alt