Mısır Tanrısı Aile Ağacı

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu

Rahibe

Rahibe genellikle bir insandan çok bir yerdir, ama bazen o da insandır. Çoğu eski Mısır yaratılış efsanesi, kaotik bir sulu uçurumdan çıkan ilk tanrıyı içerir ve hikayeye bağlı olarak, Nun ya sulu uçurumda yaşadı ya da sulu uçurum idi. Ayrıca Hermopolis'ten, Nun ve eşi Naunet'in (temelde Mısır'da “hanımefendi-Nun” anlamına gelir) ilk ortaya çıkan ve toplu olarak Ra içeren bir yumurta bırakan sekiz kurbağa/yılan tanrıdan ikisi olduğu daha garip bir yaratılış efsanesi var.

Apep

DÜZENLEME: Bunun daha eski bir versiyonunda Apep, Yunanca adı olan Apophis olarak listelenmişti.
Dostum, görünüşe göre her panteonun en az bir dev yılanı var. Ve hiç hoş değil, biliyor musun? Özellikle Apep değil. Kozmosun kendisini kurması için yenilmesi gerekiyordu ve hala dünyanın sınırlarının ötesinde pusuda bekliyor, her şeyi mahvediyor. Apep aşağı yukarı kötü olan her şeyden sorumlu tutuldu - fırtınalar, kıtlıklar, istilalar, depremler vs.

Aten

Aten'in tamamen büyüleyici olduğunu düşünüyorum. Hayatının büyük bir bölümünde, güneşin sadece tanrılaştırılmış bir versiyonuydu ve Ra'nın bir yönü (bu durumda, parça ve versiyon arasında bir şey anlamına gelir) olarak kabul edildi. Ama bu, Tanrı-Kral'ın değersiz unvanına razı olamayacak kadar hırslı olan IV. Amenhotep adlı bir Firavunun önündeydi. Amenhotep adını Akhenaten olarak değiştirdi, Aten'i tek gerçek tanrı ilan etti, Tanrı-Kral-Papa gibi bir şey olduğunu ilan etti ve saltanatının geri kalanını kendisiyle aynı fikirde olmayan herkesin tapınaklarını yerle bir ederek geçirdi.
Burada genel olarak, eski insanların – eh, dinsel olarak hoşgörülü olduğunu söylemeyeceğim, ancak pek çok panteon için “ne kadar çok o kadar neşeli” bir duygu varmış gibi görünüyor. Mesela, diğer insanların tanrılarının kendilerininki kadar gerçek olduğunu düşünürler. Aşağı, belki, ama yeterince gerçek. Bir grup "benim tanrım en iyi tanrıdır"dan "benim tanrım tek tanrıdır"a geçtiğinde sorun yaşarsınız .
Bu muhtemelen Akhenaten'in dininin neden az çok onunla birlikte öldüğünü açıklıyor.

Ra

Ra, ilk tanrı ve tanrıların ilk firavunuydu (onun soyundan gelenler tarafından başarıldı), bu nedenle, insan firavunun temel aldığı bir model olması mantıklı. Teknesini/güneşini gündüzleri gökyüzünde ve geceleri yeraltı dünyasında sürdü, sürekli olarak kaos güçlerinin saldırılarını savuşturdu. Mısır'ın doğusundaki bölgelerden ithal edilen pek çok tanrıça Ra'nın kızları olarak panteona dahil edildi, sanırım güneş doğudan doğduğu için mi?

Atum

Atum genellikle bir taht üzerinde, bazen koç başlı, bazen bir asaya yaslanmış yaşlı bir adam, bazen de yukarıdakilerin hiçbiri olarak tasvir edilmiştir. O bir nevi orijinal yaratıcı tanrıydı, ancak birkaç bin yıldan fazla bir süre sonra Amun ile değiştirilen/birleştirilen Ra ile değiştirildi/birleştirildi. Eski günlerde, hikaye, Atum'un kendini yarattığı ve ardından tükürerek ya da elinde bulunan "ilahi dişi yaratıcı ilke" ile tam olarak nerede ikamet eden ilahi erkek yaratıcı ilkeyi birleştirerek yeni nesil tanrıları yarattığına devam etti. beklersin.

Amun

Yemin ederim bu onun gerçek şapkası . Amun Thebes'in koruyucu tanrısı olarak başladı ve Thebes Mısır için daha önemli hale geldikçe Amun da ilahiyatın büyük kral tanrısı Amun-Ra olarak Ra ile yer değiştirene/birleşene kadar öyle yaptı. Adının "gizlilik" anlamına gelmesinin, görünüşe göre bir güneş tanrısı olarak yeteneğiyle hiçbir ilgisi yoktu. O (ve Ra, Atum ve birkaç kişi daha) bir noktada geriye dönük olarak kendisini ve ardından diğer her şeyi yaratmasıyla itibar görecek kadar önemli görüldü.

Mut

Teb halkına göre Amun'un karısı ve diğer tüm tanrıların annesi. Başlangıçta Amun'un "Amaunet" adında başka bir karısı vardı ama bu temelde "Leydi-Amun" anlamına geliyor, bu yüzden muhtemelen bir yer tutucuydu. Oradan bağımsız olarak tapılan bir Mut'a nasıl geldiğimizin tamamen açık olduğunu sanmıyorum, ancak MÖ 2000 civarında bu gerçekleşti. Kraliyet ailesi, doğum ve annelikle ilişkilendiriliyordu ve okuduğum bir kitaba göre bazen "kanatları açık, dimdik bir erkeklik organı ve üç başlı -bir akbaba, bir aslan ve bir insan."

Hathor

Atum'un "ilahi dişi yaratıcı ilkesi", yani onun elinden bahsettiğimi hatırlıyor musunuz? "Atum'un Eli" ile tanışın, ancak Hathor'un imalarla dolu birkaç takma adından biri. "Vajina Hanımı" insan firavunun ruhani annesiydi ve karısı da onun baş rahibesiydi. Yani düşünürseniz, o bir nevi kralın ruhani annesi * ve * karısı. Aynı zamanda sanatın ve sarhoşluğun koruyucu tanrıçasıydı.

Sekhmet

Sekhmet, ateş püskürten aslan başlı savaş ve şiddet tanrıçasıydı, bu yüzden tapınmasının çoğunun onu uzak tutmakla ilgili olduğu mantıklı. İnsanlığın Ra'ya isyan ettiği ve Ra'nın Sekhmet'i hepsini yenmesi için gönderdiği Fall of Mankind'da önemli bir rol oynuyor, ancak Sekhmet çok ileri gidiyor ve herkesi öldürmeyi ve okyanuslarda yuvarlanmayı bırakmayacak. yarattığı kandan. Bu yüzden Ra, binlerce sürahi biranın kırmızıya boyanmasını ve her yere dökülmesini emreder ve kan içen Sekhmet o kadar sarhoş olur ki insanlığın neslini bitirmeyi bitiremez. Ayrıca Ra'nın çok sinirlendiği başka bir hikaye okudum, bu yüzden Sekhmet çıplak kalarak onu neşelendirdi.

Bastet

Bastet, hamile kadınlara ve genç firavunlara bakan ve yeraltı dünyasında ölü insanlara rehberlik eden bir tür ana tanrıçaydı. Bir müzede mumyalanmış bir kedi görürseniz, muhtemelen onunla bir ilgisi vardır.

Maat

İlahi hukuk ve adalet tanrıçası. Ama bundan da öte, o ve adını aldığı kavram, kozmosun doğru düzenini temsil ediyordu - hakikat, adalet, sağlık, refah, uyum ve genel iyilik. Bazen ölüleri kalplerini bir tüye karşı tartarak yargılıyor olarak tasvir edilmiştir. Kalpleri daha hafif olsaydı, Osiris'in kutsanmış diyarına girerlerdi; eğer kalpleri daha ağır olsaydı, bir canavar tarafından yenir ve varlıkları sona ererdi.

Shu

Shu, yer ile gök arasındaki havanın tanrısıydı ve kabaca "boşluk" olarak tercüme edilir. Bir noktada çocuklarının birbirlerine aşık olduklarını keşfetti (ebeveynlerinin yaptığı gibi değil). Bu fikirden o kadar nefret etti ki onları birbirinden ayırmaya zorladı, Geb'i aşağıda ve Nut'u yukarıda tuttu, bu şekilde dünya ile gökyüzü arasındaki havayı bulduk ve ayrıca bunun bu kadar çok fantastik tablosunu elde ettik . Biliyor musun, sanırım ensesti onaylamayan bir tanrıyı ilk kez okuyorum.

Tefnut

Shu'nun dişi aslan başlı eşi ve tüm bildiğimiz bu. Bu şaşırtıcı, çünkü bir zamanlar oldukça önemli biriymiş gibi görünüyor.

Khonsu

Khonsu'yu yandan atkuyruğu ile çizdiğimi fark etmişsinizdir. Buna Gençliğin Sidelock'u denir ve eski Mısır sanatında gençliği ifade eder. Khonsu başlangıçta diğer tanrıların güçlerini emen ama onların organlarını yiyen şiddetli yamyam bir tanrıydı, ancak birkaç bin yıl içinde çok daha yumuşak bir zaman, ölçü ve refah tanrısına dönüştü.

Ptah

İlkel kalıcılığın ve yaratıcılığın tanrısı - temel olarak en saf anlamıyla madde ve biçim. Memphis'in koruyucu tanrısıydı ve zamanın başlangıcında kendini yoktan yarattı ve sonra onları yaratmak için diğer tanrıların isimlerini söyledi. Bu size tanıdık geliyorsa, bunun nedeni şimdiye kadar bu panteondaki tanrıların yarısının bu panteonun bir şehrin versiyonunun yaratıcıları ve/veya başkanları olması. Ptah aynı zamanda insanlığı bir çömlekçi çarkında şekillendirerek yaratan kişidir, ancak bazı geleneklerde bunun yerine Khnum yapmıştır.

Kadeş

Mısır panteonuna dahil olan ve oldukça popüler hale gelen Kenanlı bir seks tanrıçası. Genellikle bir elinde nilüfer çiçekleri ve diğer elinde bir yılanla tasvir edilir ve genellikle onu burada çizdiğimden çok daha az utangaç görünür.

Reshep

Qadesh gibi daha sonra Mısır panteonuna dahil edilen Kenanlı bir veba ve savaş tanrısı.

Tauret

Temel aldığı gerçek su aygırları gibi yavrularını korumakta tamamen vahşi olan bir su aygırı tanrıçası. Ayrıca sık sık aslan pençeleri, timsah kuyruğu ve sarkık, sarkık göğüslerle tasvir edilmiştir.

S ol

Bes ilginç bir tanesi. Eski Mısır'daki tanrıların çoğunun genç, güzel ve yanlara doğru tasvir edildiği yerlerde, Bes hemen hemen her zaman sakallı, şişman, küçük, çıplak bir adamın önden görünüşüdür. İblislerden korkan küçük bir figür olarak başlamış gibi görünüyor, ancak birkaç bin yıl içinde evlerin koruyucusu ve genel olarak eğlenceli şeylerin tanrısı olarak yaygın bir hürmet kazandı. Okuduğum bir kaynak, başlangıçta bir erkek aslanın önden görünümünden sonra modellenmiş olabileceğini öne sürdü.

İmhotep

Imhotep tanrılaştırılmış bir insan - bu ne kadar havalı? Gerçek, tarihsel Imhotep, MÖ üçüncü binyılda yaşadı ve ilk piramidin arkasındaki mimar olan Ptah'ın rahibi Firavun'un danışmanıydı ve görünüşe göre yeterince tıp dehasıydı ki ölümünden birkaç yüzyıl sonra halkın zihninde birkaç başka efsaneyle birleştirildi ve bir tıp ve şifacı tanrısı olarak tapınıldı.

Nefertem

Güzellik ve parfüm tanrısı. Bir nilüfer çiçeğinden doğmuştur ve genellikle başında bir çiçekle tasvir edilmiştir.

Geb

Kaynağa bağlı olarak, yeryüzünün bir tanrısı veya kelimenin tam anlamıyla dünyaydı. Oh, ve notlarıma "ensest rüyaların bozulduğunu" yazdım. Okyanuslar = onun gözyaşları.” Hikayenin geri kalanı için Shu altındaki girişe bakın.

Ceviz

Kaynağa bağlı olarak gökyüzünün bir tanrıçası veya kelimenin tam anlamıyla gökyüzüydü. Geb'in neredeyse ensest hikayesindeki muadili - bununla ilgili daha fazla ayrıntı için Shu altındaki girişe bakın. Bir söylentiye göre her gece güneşi yutar ve her sabah onu doğururmuş ama bunu çizelgede nasıl temsil edeceğimi bilmediğim için yapmadım.

Babi

Buraya daha çok komik olduğunu düşündüğüm için çizdiğim, daha az bilinen kızgın bir babun tanrısı. Eski Mısırlıların babunları ölen ataları olarak düşündükleri, bu nedenle Babi'nin ölümden sonraki yaşamla ilişkilendirildiği bir dönem vardı.

dak.

Hiç "ithallik" kelimesini duydunuz mu? Eterim yoktu. Bu, ereksiyon halindeki heykelleri ve dini ikonları tanımlamak için kullanılan bir sıfattır ve Min buna en iyi örnektir . O, neredeyse her zaman bir eli havada ve diğer eli ahem, ithyphallus'unun etrafında tasvir edilen bir erkek doğurganlık tanrısıdır. Eski Mısırlı erkekler bazen muskalarını eski Mısır ağrısı randevu gecesine eşdeğer olarak takarlardı. Ayrıca, kendine özgü beyaz bir özü olan belirli bir tür marulla da ilişkilendirildi.

IŞİD

Bilge, büyülü ve son derece kurnaz olan İsis, tüm panteondaki en önemli tanrıçalardan biriydi. Mısırlı kadınlık idealini temsil ediyordu. Osiris'in karısı ve Horus'un annesidir, bu da onu tüm firavunların sembolik annesi yapar. Adı "taht" anlamına gelir ve sık sık başının üzerinde bir taht sembolü ile tasvir edilir.

Osiris

Osiris krallığını Geb'den aldı, o da onu ilk tanrıdan miras alan Shu'dan miras aldı (hangi geleneği okuduğunuza bağlı olarak birkaç farklı tanrı olabilir). Ama uzun sürmedi, çünkü kardeşi Set onu öldürüp parçaladı ve bedenini Mısır'ın dört bir yanına dağıttı. Ve Osiris'in bir oğlu olmadığı için bu Set'i firavun yaptı. Bu, Isis'in kederi içinde tüm Osiris parçalarını topladığı ve sihrini onu hamile bırakacak kadar uzun süre diriltmek için kullandığı zamandır. Ama sihir sadece çok uzun sürer ve bu sefer öbür dünyanın baş tanrısı olarak yeraltı dünyasındaki geri kalan günlerini yaşamak için tekrar öldü. Bunun, birbirine dikilmiş zombi seksiyle ilgili duyduğum tek panteon olduğunu da söyleyebilirim.

Nephthys

Nephthys, Seth'in karısıydı ve kelimenin tam anlamıyla diğer herkes ona sırtını dönerken ona sırtını döndü. Onun resimleri neredeyse acı verecek kadar sıkıcı. Üstünde adı olan sıradan bir kadını resmediyorlar.

Ayarlamak

Tamam, siz sormadan önce, Set'in kafası gerçek bir hayvana benzemiyor çünkü Set'in kafası kelimenin tam anlamıyla Set Animal'ın kafasına sahip , bu bir tür siyah tenli, kare kulaklı, kıvrımlı burunlu köpek benzeri bir şey Mısır mitolojisinde görülür. Set o kadar saldırgandı ki normal bir hayvan bile değildi. Güçlü, kavgacı, çabuk sinirlenen ve cimriydi ve suçun, hastalığın, fırtınaların, kuraklıkların, vebaların ve yabancı toprakların baş tanrısıydı. eski Mısırlılar inatçılık, içedönüklük ya da bireycilik konusunda büyük değillerdi ve Set de bunların hepsiydi. Ancak tüm bunlara rağmen, firavun olarak görev yaptığı süre boyunca krallığı savunmak için oldukça iyi bir iş çıkardı (işi yalnızca kardeşini öldürerek almış olsa bile). Set'i gerekli kötülüklerin tanrısı olarak düşünün - kaba, tehditkar, tehlikeli, ancak doğru amaca yönelikse faydalıdır.

Horus

Horus, tanrıların hüküm süren firavunudur. Her insan firavun, onun bir enkarnasyonudur. Hikaye, annesi ona hamile kaldıktan sonra (zombi-Osiris aracılığıyla), gaspçı Set amca tahta otururken gizlice doğup büyüdü. Yeterince büyüdüğünde Set ile yüzleşti ve krallığını talep etti. Set, Horus'un genç ve deneyimsiz olduğunu söyleyerek karşı çıktı ve bir dizi yarışmada kendisinin daha yetenekli bir lider olduğunu kanıtlaması için ona meydan okudu, ancak Horus, hem gerçek kral olduğunu hem de her şeyde Set'ten tamamen daha iyi olduğunu kanıtlayarak hepsini kazandı. Ve tüm insan firavunlar Horus'un enkarnasyonları olduğundan, aynı zamanda hem gerçek krallardır hem de bu konuda herkesten kesinlikle daha iyidirler.

Anubis

Anubis, Osiris tarafından yavaş yavaş bu rolün yerini almadan önce oldukça geniş çapta tapılan, harika görünümlü bir mumyalama ve mumyalama tanrısıdır. Ama burada ilginç bir şey buldum: Mısır, MÖ 250-30'da Yunan firavunları tarafından yönetildiğinde, Anubis, Hermes ile birleşerek HERMANUBIS oldu .

Apis

Ptah'ın oğlu (ve/veya habercisi) olarak kabul edilen canlılık ve gücün boğa tanrısı. Memphis'te, Apis'i temsil etmek için gerçek bir siyah boğa kullandılar. dilinin altında böcek büyüklüğünde bir yumru mu?” Bir boğa geçerse, hayatını lüks içinde, özel bir otlakta, koca bir inek haremiyle yaşardı, 25 yaşına kadar öldürülür ve dev bir cenaze töreni yapılır ve yerine geçecek birini aramaya başlarlardı. Bir yerde firavunun Apis'in penisinin itme gücünü ölümden sonra göğe yükselmek için kullandığını okumuştum.

Khepri

Khepri, bir böceğin gübre topunu yuvarlaması gibi gökyüzünde yuvarlanan yükselen güneşin tanrısıydı. Baş yerine bir böcekle tasvir edilmiştir.

mutlu

Hapy genellikle sarkık göğüslü, bol bitki ve yiyecek taşıyan şişman mavi bir adam olarak tasvir edilir. Bölgenin tarımı için düpedüz gerekli olduğu için göründüğünden çok daha büyük bir anlaşma olan Nil'in yıllık taşkınlarına neden olan tanrıydı.

Tot

Ayın tanrısı ve takvimler ayı temel aldığından, aynı zamanda yazının, matematiğin, kayıt tutmanın, yazıcıların ve bilginlerin tanrısıydı. Yazıyı icat etti ve arabuluculuk yaptı. Ayrıca Set'in yanlışlıkla Horus'un "tesadüfen" üzerinde sperm bıraktığı marul yediği ve hamile kaldığı ve ardından Thoth'un alnından doğduğu bir hikaye var.
DÜZENLEME: Bana öyle geliyor ki buna biraz daha açıklama yapmalıyım. Hikaye, Horus ve Set arasında kimin firavun olması gerektiği konusundaki yarışmalar sırasında geçiyor. Bir gece bunlar olurken ikisi birlikte uyurlar ve Set bir nevi Horus'a hükmeder ama Horus spermi elinde yakalar ve büyülü annesi İsis'in yardımıyla çöpe atar. Horus intikam için bir bahçeye gider ve Set'in en sevdiği maruldan bir demet "gübreler" ve Set'i akılsız bırakmaz. Kısa bir süre sonra Set, Horus üzerinde "bir adamın işini" yaptığı için övünmeye başlar, Horus bunu reddeder, bu nedenle tanrılardan biri spermlerini ister ve Set'in bataklıktan verdiği yanıtlar ve Horus'un Set'in içinden yanıtları. Ve sonra Set'in kafasından parlayan bir disk çıkar ve bu disk Thoth'tur (ya da onun gibi bir şey). Başka biri var

seshat

Açıkçası Seshat'ın en sevdiğim yanı leopar derisi elbisesi. Adı kelimenin tam anlamıyla “kadın yazar” anlamına geliyor ve yazıyla ilgili aşağı yukarı her şeyin bir tanrıçası.

hayır

Neith, Nun'un bir nevi dişi muadiliydi. Bazen her şeyi onun başlattığı söylenirdi ama güneş tanrıları kadar sık değil. Ayrıca görünüşe göre doğumun kendisini ve mumyalamayı mümkün kılan dokumayı icat etti. Ayrıca yay ve oklarla da ilişkilendirildi. Horus ve Seth arasındaki yarışmalar sırasında, Seth'in söylediklerini yapmazsa veya gökyüzünü düşüreceği konusunda uyarıyor ve ben bunu tam anlamıyla kastettiğini varsaysam da, bunu daha çok Hero'daki o sahne gibi hayal etmeyi seviyorum . .

Khnum

İnsanlığı bir çömlekçi çarkında yaratan (okuduğunuz versiyona bağlı olarak) koç başlı bir toprak, su ve zanaat tanrısı.

Uydu

Satet, eski Mısır tarımı için inanılmaz derecede önemli olan Nil nehrinin yıllık taşkınlarının birkaç tanrısından biriydi.

Wadjet

Bu yüzden, muhtemelen bundan daha önce bahsetmeliydim, ancak tarihinin büyük bir bölümünde, eski Mısır aslında iki krallıktı, Yukarı Mısır ve Aşağı Mısır, biraz kafa karıştırıcı bir şekilde sırasıyla güneyde ve kuzeyde bulunuyordu çünkü isimleri aslında kendi ülkelerine atıfta bulunuyordu. yükseklik - Aşağı Mısır, Akdeniz yakınlarındaki ovalarda, Yukarı Mısır ise daha iç kısımdaydı. Wadjet, Aşağı Mısır'ın tanrıçası ve koruyucusuydu.

Nekhbet

Ve Nekhbet, Yukarı Mısır için Wadjet eşdeğeriydi.

Serket

Serket, adanmışlarını zehirden koruyan şifacı bir tanrıçaydı. Genellikle bacaksız, pençesiz, iğnesiz bir akrep olan bir kadın olarak tasvir edilir, çünkü akrep zehirini zararsız kılar, ama ben onu bacaklı, pençeli, iğneli bir akrep ile çizdim çünkü alternatifi denediğimde karides gibi görünüyordu.

Anuket

Anuket, Satet gibi bir Nil tanrıçasıydı. Ayrıca oldukça şık bir başlık takıyor.

Egyptian-Gods2.jpg

kaynak : veritablehokum

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Bizim sülale de böyle

Alice

Gümüş Üye
Daka tıklamayın sakın sürpriz bonus kazanırsınız :nono:

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Üst Alt