Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
45,649
Çözümler
4
Tepki puanı
13,306
Puanları
113
Konum
.
Cinsiyet
Kadın
Lemminglerin alışkanlıklarını ve göç sırasında karşılaştıkları predasyon, açlık ve kazalar gibi tehlikeleri inceleyin Lemminglerin göçü hakkında bilgi edinin ( favori favori ) Norveç kıyıları boyunca. Ansiklopedi Britannica, Inc.


Lemming 20 küçük kemirgen türünden herhangi biri, bazıları büyük, sürüler halinde yaşar.

Lemmingler sadece Kuzey Yarımküre'de bulunur. Kısa bacakları ve kısa kuyrukları olan kısa, tıknaz vücutları, açıkça yuvarlak bir namluları, küçük gözleri ve uzun, yoğun, yumuşak kürklerine neredeyse gizlenmiş küçük kulakları vardır.

Ahşap lemming ( miyop şist rengi ) ve bozkır lemming'i ( lagurular lagurular ) en küçüğüdür, vücut uzunluğu 8 ila 12 cm (3,1 ila 4,7 inç) ve ağırlığı 20 ila 30 gramdır (0.7 ila 1.0 ons). Diğer türler daha büyük, 30 ila 112 gram ağırlığında ve 10 ila 22 cm uzunluğunda gövdeli.

Yakalı lemming'in rengi mevsimsel olarak değişir. Yaz aylarında kürkü gri renktedir ve devetüyü veya kırmızımsı kahverengi ile yüz ve sırtta koyu çizgiler bulunur. Kışın beyaz bir cekete dönüşürler ve çatallı kazma pençeleri geliştirirler.

Diğer türler gri, kumlu sarı, çeşitli renk ve tonlarda kahverengi veya arduvaz grisi ve siyahtır.


Doğal Tarih


Lemmingler, Kuzey Amerika ve Avrasya'nın ılıman ve kutup bölgelerinde yaşar, bozkırlarda ve yarı çöllerde, ağaçsız alpin veya arktik tundralarda, sfagnum bataklıklarında, iğne yapraklı ormanlarda ve adaçayı kaplı yamaçlarda yaşar, burada yalnız ve genellikle birbirlerine karşı hoşgörüsüzdürler. Yıl boyunca aktif olarak, kökler, tomurcuklar, yapraklar, dallar, ağaç kabuğu, tohumlar, çimenler, sazlar ve yosunlar dahil olmak üzere hemen hemen her türlü bitki örtüsü ile beslenirler. Lemmingler, geniş pist sistemleri boyunca koşuşturur ve yuvalarda veya kayaların altında yuvalar kurar.

Yakalı ve kahverengi lemmings ( dikrostonyx ve İyilik ) tundra yüzeyinde veya kar altında yuva yapar. İlkbahardan sonbahara kadar üreyen dişiler, yaklaşık 20 ila 30 günlük bir gebelik döneminden sonra 13'e kadar yavru üretebilir.
norveç lemming

Norveç lemmingi Norveç lemmingi ( favori favori ). Ansiklopedi Britannica, Inc

Arktik lemming

Arctic lemming'i Arctic lemming'i ( dikrostonyx ), Taymyr Yarımadası, Sibirya, Rusya. Andrey Zvoznikov/SuperStock


Lemmingler, sanıldığı gibi, kasıtlı bir intihar ölüm yürüyüşünde denize atılmazlar. Tarihsel olarak, yakalı ve kahverengi lemming popülasyonları, her iki ila beş yılda bir ulaşılan en yüksek seviyelerle çarpıcı biçimde dalgalanır. Birkaç yıllık optimal üreme koşulları, besin kaynaklarının aşırı kullanımı ve düşük yırtıcılıktan sonra, popülasyonlar aşırı derecede büyük ve daha agresif hale gelir. Sonuç olarak, lemmings yaz sonunda veya sonbaharda göç edebilir. Çoğu sadece kısa mesafelerde seyahat eder, ancak Norveç lemmingsleri ( favori favori ) İskandinavya'da dramatik bir istisnadır. Merkezi bir noktadan, önce düzensiz ve karanlığın örtüsü altında, ancak daha sonra gün ışığında seyahat edebilen cesur gruplar halinde, her yöne doğru artan sayılarda hareket ederler. Büyük sürüler geniş alanları istila eder ve bazı lemmingsler genellikle su bariyerlerini yüzmeye veya insan yerleşimlerine girmeye zorlanır. Birçoğu uygun bir yaşam alanı bulamadıkları için ölüyor ve diğerleri, arkalarındaki kitlelerin baskıcı momentumu tarafından denize itildiğinde boğuluyor. Her 30 ila 35 yılda bir özellikle büyük bir salgın meydana gelir. Lapland lemmings orta Finlandiya'ya ve Bothnia Körfezi'ne kaynıyor.

1990'ların ortalarından bu yana, güney Norveç'teki lemming popülasyonları tarihsel kalıpları takip etmedi. Norveç lemmingsleri, derin kar ve zemin yüzeyi arasındaki boşluklarda kışı geçirir. Daha sıcak, daha nemli kışlar bu özel habitatın daha az alanını üretti ve yoğun, ıslak kar kalan alanları daha az güvenli hale getirdi.


sınıflandırma


20 lemming türü, tarla faresi ve misk sıçanı ile birlikte Arvicolinae alt familyasında sınıflandırılan 6 cinse aittir. fare familyası ( Muridae ) Rodentia takımı içinde yer alır .

cins dikrostonyx (yakalı lemmings)
11 tür.
cins İyilik (kahverengi lemmings)
3 tür.
cins Eolagurular (sarı bozkır lemmings)
2 tür.
cins Sinaptomiler (bataklık lemmings)
2 tür.
cins Lagurular (bozkır lemming)
1 tür.
cins miyop (ahşap lemming)
1 tür.
 

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Katılım
28 Şub 2023
Mesajlar
22,553
Çözümler
1
Tepki puanı
3,072
Puanları
113
Yaş
34
Konum
Miuw
Cinsiyet
Kadın

dinamickaygısız

Platin Üye
Katılım
18 Şub 2021
Mesajlar
7,479
Çözümler
1
Tepki puanı
997
Puanları
113
Konum
Türkiye
Cinsiyet
Erkek
Batın edebiyat parçalamayacak mısın sevgili biggie :honk:
 
Üst Alt