Kartal Ve Tavuk

ConteS

👑
Gümüş Üye
KARTAL VE TAVUK

Dört tavuk, bir kartal yuvasına gidip bir yumurta çalarlar.
Yumurtayı kümese getirdiklerinde, diğer tavuklar gördükleri bu yumurtanın çok büyük bir tavuğa ait olduğunu düşünürler.
Zaman geçer, yumurtayı getirenler de unuturlar, onlar da bu yumurtanın büyük bir tavuğa ait olduğuna inanırlar. Günün birinde kuluçkaya yatan bir tavuğun altındaki o yumurta kırılır. İçinden simsiyah kanatlı, ilginç gagalı tuhaf bir tavuk çıkar.
Herkes şaşkın, mutludur; böylesini ilk defa görmüşlerdir.
Anne tavuk, yavrusuna dersler vermeye başlar: "Bak yavrum, yerden bulduğun böceği şöyle ye! Arpayı buğdayı böyle ye!."
Anne tavuk her geçen gün yeni şeyler öğretir yavrusuna; tehlikelere karşı nasıl davranılacağını da..
Büyük yumurtadan çıkan ilginç gagalı yavru tavuk, annesinin her söylediğini yapmakta, büyüdükçe de güzelleşmektedir.
Oldukça uzun kanatları vardır.
Diğer tavuklar onun kanatlarına kıskançlıkla bakmaktadır.
Bir gün anne tavuk yavrusuna havadan gelen tehlikelere karşı kendini nasıl savunacağını anlatırken yavrunun gözü, gökyüzünde çoook yukarılarda süzülerek ihtişamla uçan başka bir canlıya ilişir. "Anne bu ne?" diye sorar. Anne tavuk; "Ha o mu? O kartal yavrum, kuşların padişahı.
" "Ne de güzel uçuyor!.." deyip iç geçirir yavru tavuk.
"Evet yavrum. Ama sen sakın ona özenme! Asla onun gibi olamazsın. Senden önce baban, deden, amcan hepsi ona özendi ama hiç biri onun gibi uçamadı.
Sen bir tavuksun ve bir tavuk gibi yaşamalısın." O günden sonra küçük tavuk, ömrü boyunca arka bahçede kartalın ihtişamlı geçişini izleyip iç çeker ve her defasında, "Keşke ben de bir kartal olup uçabilseydim." diye hayıflanır.
Ve bir gün siyah uzun kanatlı büyük tavuk, ihtişamlı kartalı izlerken ölüp gider.
Onu bir tavuk gibi defnederler.
Oysa ölen bir kartaldır....

Etienne de La Boétie "Gönüllü Kulluk" kitabında der ki: "Eğer iki kuşak köleleştirilirse, bundan sonra gelen kuşak özgürlüğü hiç tanımadığı, görüp bilmediği için pişmanlık duymadan hizmet eder ve ondan öncekilerin zorla yaptıklarını seve seve yerine getirir."

Yanlışı alkışlıyorsan fikrin yoktur.
Eğri ile doğruyu ayıramıyorsan aklın yoktur.
Yalana sahip çıkıyorsan ahlakın yoktur.

(Akıl ve ahlakını kiraya verdiysen, sen zaten yaşamıyorsun)

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Bazen sınırlarını zorlamak gerek biraz cesaret gerek baskıcı bir çevredeysen yaftalanırsın başaran dek tepene binenler seni aşaği çekenler başarını kaldıramaz ve sen başardıktan sonra peşinden ayrılmaz :)

Eru

Per aspera ad astra...
Gümüş Üye
Sindirilmiş insanlar topluluğu ile her şey başarılabilir. Çünkü itiraz etmezler. İsyan etmezler. Merak etmezler.

Bir insanın merak duygusunu köreltmekten daha kötü bir şey yok gibi geliyor bana hep.

Süreyya

Spákona
Platin Üye
Insana adepte edecek olursak;
Insan alisan bir varliktir..düsünüp kafa patlatarak,komfor alanindan cikmayi yeglemez.
Karni doyuyorsa mutludur..insanin geneli böyle..cogu cahillikte,kolektivizmin kollarinda arar huzuru..bireysellik güclü kisilik ister.. eger tavuk görünümlü kartal,kartal olmayi amaclasaydi,savasmak zorunda kalirdi..bu da ona zor gelirdi
Cesaret etmek,sorgulamak rahatin bozulmasi demektir..
Raison in verdigi pire deneyi bunu anlatiyor ya da boild frog sendromu.
Maymunlari pek koyamadim bu cerceveye cünki bir cezalandirma islemi var icinde.

Challenge

Bronz Üye
Boş beşik filminden daha çok etkiledi resmen gözüm yaşardı. ve ciddiyim. Hayatlar bitip gidiyor , 10 dk yı geçiremediğimiz heyecanlıyken bekleyemediğimiz şu dünyada ömür tüketiyoruz. Pehhh.

Challenge

Bronz Üye
Ulan ilk defa ciddi bi sitem ettim ona da güldüler alkjshdkajhd

• Haha
Tepkiler: CaT

CaT

🎈
Board Admin
Mutlu son var zannettim, suan hepimiz kendimizi tavuk kümesinde ki kartal gibi mi hissediyoruz?

Üst Alt