Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın vazgeçilmez özelliklerinden birisi kuşkusuz yeterli ve rahat uykudan geçmektedir. Günde erişkin bir insanın ortalama 7-8 saat uyuduğu düşünülürse insan ömrünün üçte biri uykuda geçiyor demektir. Dolayısıyla yeterli miktarda ve kaliteli bir uykumuzun olması, hem sağlığımızı korumamız hem de gün içinde günlük işlerimizi yerine getirebilmemiz için vazgeçilmez bir zorunluluktur.

uyku1_edit_100194349849294.jpg

Kaliteli uyku için öneriler

- TV karşısında keyifli olduğunu zannedilen kısa kestirmelere kaliteli gece uykusu öncesi son verilmelidir.

- Haftanın her günü aynı saatte yatılıp aynı saatte kalkılmasına dikkat edilmeli.

- Yatağa yattıktan yarım saat 45 dakika sonra halen uyanık olanlar yataktan çıkmalı, başka bir odada kitap okunarak tekrar yatılması uykuya dalmayı kolaylaştırabilmektedir.

- Yatak odasının ses ve ışık izolasyonu kontrol edilmelidir.

- Akşam saat 19.00 sonrası yemek yenmemeli, uyku öncesi çay ve kahve gibi uyarıcılardan uzak durulmalıdır.

- Cep telefonu, iPad, bilgisayar, televizyon gibi elektronik eşyalar yatak odasında bulunmamalıdır.

- Uyurken gece lambası kullanılmamalıdır. Zira uyku sırasında salgılanan melatonin yani uyku hormonunun salınımı için odanın karanlık olması gerekmektedir.

- Melatonin hormonundan en üst seviyede faydalanmak amacıyla 20.30-23.00 arasında uykuya dalmak önerilir.

veronikaolmekistiyor

Uzaklaştırıldı
Hayat kalitesini etkileyen iki temel unsurun uyku ve beslenme olduğuna inanırım. Ama ne yazık ki telaşlı hayat içerisinde ikisini de ihmal ediyoruz. Burada 7-8 saat düzenli uyuyan var mıdır? Azdır zannımca.

CaT

🎈
Board Admin
hemen surda gececi tayfasini etikleteyebilirim.. ama simdi ifsalamayayim :/

CaT

🎈
Board Admin
- Cep telefonu, iPad, bilgisayar, televizyon gibi elektronik eşyalar yatak odasında bulunmamalıdır.

bunu yorumsuz birakayimmi? uzaktaki flörtümüzle nasil görüsecegiz, eger telefonu odamiza almayacaksak? :/

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Bu araştırmaları kısmi doğru bulmuyorum eskiden beri karanlık odada hatta uyku bandı ile falan uyumaya çalışan biriyim ben bir şey izlemeden uykuya dalamıyorum. Her akşam 1 2 10 bölüm uyuyana kadar anime izleyip sızarım hatta animeyi kapatıp uykumun kaçtığı oluyor.
Bireysel farklılıklar var.

uchiha

Haybeden..
Altın Üye
bemce kişisel detaylar bunlar , genellemeler karşı dimdik duruyoruz 😂

CaT

🎈
Board Admin
Ben uzak çok zorlanıyorum. Özlem krizlerine giriyorum yemeden içmeden uykudan sefil oluyorum.🤣🤣🤣🤣
Yapamammm gulüm ben yapaamammm

Gençken bende yapamiyordum 🤣🤣🤣 artik kimseyi cekemiyom, canim istemeyince aaa görmemisim🤣🤣🤣🤣

dinamickaygısız

Platin Üye
Google’ın içine doğanların hazin sonu :honk: Z kuşağı mısın nunu sen :honk:

dinamickaygısız

Platin Üye
Bugün değişiklik yapıp kaliteli bi uyku uyuyor kraliçemiz zaar :honk:

Son düzenleme:

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
bkz: fenerbahçe sayfasını kapatmak 🚬

Üst Alt