İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, İngilizceyi iyi bilen, temel filolojik bilgileri kavrayan ve çeviri, edebiyat teorisi ve İngilizceyi öğretme konusunda bilimsel çalışma için gerekli becerileri edinen geniş bir bilgi yelpazesine sahip İngiliz filoloji uzmanlarını hazırlamayı amaçlamaktadır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İngiliz Dili ve Edebiyatı, üniversitelerde Fen Edebiyat ya da İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bölüm yalnızca Dil türünden puan kategorisinden tercih edilebilir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

İngilizce filoloji programı müfredatı; İngiliz Filolojisinin temel alanlarına odaklanan kurslar sunar: Dilbilim, Uygulamalı Dilbilim, Edebiyat ve Kültür.

Bu bölümü tercih listelerine eklemeyi amaçlayan aday öğrenciler;

Çeviri Kuramı Temelleri,
İngiliz Normatif Fonetik ve Ses Bilgisi,
Bütünleşik Metin Analizi,
Çeviri Seminerleri,
Ortaçağ ve Rönesans Edebiyatı,
İngiliz Klasisizm ve Aydınlanma Edebiyatı,
Girişimcilik,
Simultane Çeviri,
İngilizce Konuşma ve İletişim Becerileri,
Ortaçağdan Rönesans’a İngiliz Edebiyatı,
Eleştirel Okuma ve Yazma Teknikleri
Ve benzeri daha birçok dersten 8 yarıyıllık eğitim süreleri boyunca sorumlu olacaklardır. Tüm bu dersleri başarı ile tamamlayan öğrenciler “İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans Diploması” elde etmeye hak kazanır. Bu bölüm mezunlarına ise “İngilizce Filolog” unvanı verilir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?

İngilizce filoloji bilgisini uygulamada başarıyla uygulayabilmek ve bu alan üzerine çalışmalar yapmak bu bölümün en öncelikli amacıdır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Mezunu İş Olanakları Nelerdir?
İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunları kariyerleri konusunda birbirinden farklı seçeneklere sahiplerdir.

Mezunlar

Çeviri Ofisleri,
Yayınevleri,
Spor Kulüpleri,
Özel Televizyon Kanalları,
Uluslararası Şirketler,
Küresel Sivil Toplum Örgütleri,
Eğitim Kurumları
Gibi alanlarda iş bulabilirler.

Söz konusu iş imkanlarından devlet kapsamında olanlar için adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan elde edeceği puan belirleyici olacaktır.

Üst Alt