İlk Defa 2. El Araba Alanlar Nelere Dikkat Etmeli

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Bu sefer gerçek bir soru ile geldim canlar.

Lütfen maddeler halinde yazar mısınız?

Neyine bakmam lazım özellikle

• Beğen
Tepkiler: Eru

Eru

Per aspera ad astra...
Gümüş Üye
Genel olarak bakıp da anlayabileceğiniz şeyler sınırlıdır. Kaporta, alt takım ile ilgili birkaç şeye dikkat edebilirsiniz kendi başınıza.

Motor ve şanzıman için bir ustaya yada expere götürmeniz gerekir. Ben tofaş araç çok aldım ve sattım. Kendi dikkat ettiklerimi, ne yaptığımı yazayım.

Öncelikle aracın kaportasını kontrol ederim. Boya durumu hakkında bilgi aldıktan sonra, olası çürükleri kontrol ederim. Kapı fitillerini söküp bakarım. kapı içlerine ulaşılabiliyorsa bakarım. Bagaj havuzunu kontrol ederim. LPG'li ise tüpün tarihine bakarım. Kaputu açar motordaki yağ kaçaklarını kontrol ederim. Daha sonra arabanın altına bakarım. Şaftta bir sallantı var mı, herhangi bir çürük var mı diye kontrol ederim. Sonra aracın içine geçip kontağa basarım. Rölantisini dinlerim. Deviri sabit bir yere yükseltip öyle dinlerim. Baskı balatayı kontrol etmek için sadece debriyaj ile kalkış yaparım birkaç kere. Yola çıkıp her vites için pedalsız sürüş yaparım herhangi bir ses vuruntu var mı diye. Sürüş bittikten sonra tekrar motoru kontrol ederim yağ akıtma durumunda bir değişiklik olmuş mu diye.

Yani bunlar kişisel olarak yapılabilecek şeyler. En sağlıklı sonuç için ustaya veya expere götürmek gerekir. "bir arkadaş var süper anlıyor arabadan" diye riske atmayın işi.

Bir anımı da anlatayım. 98 model slx ie vardı bende. Cam gibi pırıl pırıl. Satmak istedim. Bir alıcı çıktı. Lavuk geldi arabayı gezdi etti. Kaputu açtı. motor bloğunun üzerinde yağ kapağını açmaya çalışıyor. "buradan yağ kaçırıyor" diyor. :D Hiç ses çıkarmadım direkt dedim sanayiye gidelim ustaya göster.

Ustaya bu anlatmaya başladı " bu kapağı açıyorum yağ kaynatıyor bu araba" diye. Usta şaştı kaldı.

O kadar iyi anlıyor ki arabadan, kara düzen piç motor şahinlerle karıştıyor benim arabayı. Halbuki üstten egzantirikli bir arabanın o kapağı açılmaz, yağ patlar üstüne. Bu lavuğa aynen böyle anlattı usta durumu. Lavuk " hııı ben de çok kullandım valla ben böyle biliyorum " diyerek koşar adım uzaklaştı arabadan. :D

Bunun gibi durumlarda kalıp rezil olmayın.

dinamickaygısız

Platin Üye
Belli değil :/ fikir edinmeye çalışıyorum bu süreç zor olacak. Daha yeni arkadaşım dolandırıldı galerici tarafından korkuyorum
Dava açın, sorunu yaptırın ya da aracı geri verin :honk: aracın sorunlarını anlattırken duymamış mı:honk: burası dağ başı mı hakkını arasın :honk:

dinamickaygısız

Platin Üye
Benim yiğen sahte motor yağı konulmuş araç almıştı . Dünya masraf çıkartmıştı araç :honk: Birebir satan bile dava açmadan sorunu giderir. :honk:

Nepenthe

Time changes everything
Gümüş Üye
Belli değil :/ fikir edinmeye çalışıyorum bu süreç zor olacak. Daha yeni arkadaşım dolandırıldı galerici tarafından korkuyorum

Birincisi galeriden araç almanızı pek tavsiye etmem. Eğer bulabilirseniz direkt kullanıcıdan alman daha doğru.

İkincisi galeriden bile almış olsanız sıradan bir expere değil kurumsal firmalara aracı göstermen daha doğru olur.
Piyasa da çok fazla Exper var ama guvenebilecegin çok azdır. Eğer ki galerici surda bir Exper var gidelim gösterin derse oraya kesinlikle gitmeyin çünkü genel de sürekli iş yaptıkları bir yer oluyor orası yani aracı tam anlamıyla kontrol etmezler.
Benim tavsiyem Pilot Garage veya Tarcanlar gibi bir firmaya göstermen. Bu firmalar işini diğerlerine göre daha iyi yapan yerlerdir, özellikle de Tarcanlar.

Alacağın aracın yaşı ve kilometresi önemli. Çünkü araçta metal yorgunluğu denilen bir şey vardır. İmkanların olcusunde genç ve düşük km li bir arac tercih et.

Otomatik vites ve benzinli bir araç almani tavsiye ederim. LPG li araçtan uzak durmani öneririm.

Üst Alt