Hırvatistan Resmi Parası Euro Oldu

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Schengen ve Euro Bölgesi'ne 1 Ocak itibarıyla dahil olan Hırvatistan, bugünden sonra resmi para birimini Kuna'dan euro'ya çevirerek geçiş sürecini tamamladı. Yeni geçişle Hırvatistan, Avrupa Birliği'nde (AB) euro kullanan 20'nci ülke oldu.

Hırvatistan, AB'ye katıldığı 2013'ten bu yana Schengen kurallarını parça parça uygulamaya koydu. Hırvatistan, Schengen'e dahil olmanın mal ve hizmetlerin serbest, hızlı ve daha ucuz dolaşımı sayesinde ülke ekonomisine olumlu yansıyacağını ve rekabet gücünü artıracağını düşünüyor. Ülke, ayrıca Schengen üyesi olarak turizm gelirlerinin de artacağını tahmin ediyor.

Hırvatistan hükümeti, 1 Ocak'tan itibaren ülke sınırları içerisinde kara, demir ve deniz yoluyla yapılan ulaşım ve taşımacılığın, Schengen kurallarına uygun hale getirileceğini açıklarken, havalimanlarının tam olarak hazır hale gelmesi için 26 Mart 2023 tarihini belirlemişti.

Emekli Zoran Juric, resmi para biriminin değişmesiyle ilgili Hırvatistan'ın euro gibi dünyanın en büyük para birimlerinden birisini kullanmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, "Madeni paralarla sıkıntı yaşıyorum. Onlara tam anlamıyla adapte olamadım" dedi. Başkent Zagreb'deki pazar yerinde satıcılık yapan Ivo Vrljic de halkın alışma sürecinin devam ettiğine işaret ederek, "Çok fazla madeni para var. Bu konuda biraz zorluk çekiyorum. Hala kuna ile ödeme yapan var" diye konuştu

Öğrenci Roko Raguz ise euro'ya alışmak için zamana ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, "Euro gelir gelmez fiyatlar biraz yükseldi. Bunun yakın zamanda düzene gireceğini umuyorum" dedi.

Hırvatistan'da resmi para birimi Euro olurken, Kuna'nın 2023 sonuna kadar postanelerde, 2024'te ise Hırvatistan Ulusal Bankası'nda euro ile değiştirilebileceği kaydedildi.

Üst Alt