Güvercin İlk Evcil Hayvan

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
İnsanların evcilleştirdiği bilinen ilk kuş güvercindir. İÖ 4500’lerden kalma para ve mozaiklerde güvercin resimleri, ayrıca aynı döneme ait güvercin heykelcikleri bulunmuştur. Eğitilen doğan, şahin gibi yırtıcı kuşlar Asurlulardan başlayarak avda kullanılmıştır.

Günümüzün en gözde ötücü kuşlarından olan kanaryaların Avrupa’da yaygınlaşması 16. yüzyıla rastlar. Muhabbet kuşu ve papağan gibi gösterişli kafes kuşları genellikle iyi ötücü olmadıkları halde, görünümleri ya da insan sesini taklit etme yetenekleriyle ev hayvanları arasına girmiştir.

8f5424c219cda52d87a9d93caa439e34_edit_665638933085406.jpg

Ötücü kuşların ya da süs kuşlarının çoğunu, evlerdeki küçük kafesler yerine kuşhane denilen özel bölmelerde ya da uçabilecekleri kadar geniş yerlerde beslemek genellikle daha uygundur.

Sürüngen ve amfibyumları evde beslemenin en uygun yolu ise, bu hayvanları gereksinim duyduğu özel ısı ve nem koşullarının yaratılabileceği, vivarium denen camlı bölmelerde tutmaktır.

Ilıman iklim türleri oda sıcaklığında yaşayabilir; ama kış uykusuna yatabilmeleri için humuslu ya da kumlu toprak sağlanması ve çevre sıcaklığının iyice düşürülmesi gerekir.

Yırtıcı hayvanları evde besleme alışkanlığı giderek yaygınlaşmaktaysa da, bunlardan pek azı yaşamı boyunca ev hayvanı olarak kalabilir; genellikle yavruyken eve alınan bu hayvanlar ya koşullara ve tutsaklığa uyum sağlayamadığı için ölür, ya da bir süre sonra hayvanat bahçesine göndermekten başka çare kalmaz.​

uchiha

Haybeden..
Altın Üye
balkonuma sıçmasalar aslında delikanlı kuşlar 😂

uchiha

Haybeden..
Altın Üye
Ben de onlara vercem bi hediye sonunda zaten yan yan bakıyolar 😂😂😂 inatçi kabadayılar

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Ben de onlara vercem bi hediye sonunda zaten yan yan bakıyolar 😂😂😂 inatçi kabadayılar
Diyor ki ben burdayım hisset beni gelmişken elim boş gelmedim minnak hediyemi bıraktım sen de bana yem ver su ver ikramda bulun ailemi de getiriyim diyor jfjcj

uchiha

Haybeden..
Altın Üye
Diyor ki ben burdayım hisset beni gelmişken elim boş gelmedim minnak hediyemi bıraktım sen de bana yem ver su ver ikramda bulun ailemi de getiriyim diyor jfjcj
aslında bakıyoum reyizlere ama daha önce karga yavrularını vurdu yavrulasınlar istemiyorum ondan :( psikolojimi bozudlar :(

Üst Alt