Fransa Meclisi İnfluencer’ların Ticari Faaliyetlerini Denetleyecek

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Fransa meclisi, influencer’ların (sosyal medya fenomeni) sosyal medyadaki ticari faaliyetlerine denetim getiren yasa tasarısını onayladı.

Fransa’da Ulusal Meclis genel kurulunda, influencer’ların sosyal medya platformlarında ticari faaliyetlerini denetlemeyi amaçlayan yasa tasarısı ikinci kez görüşüldü.

Ticaretle uğraşan influencerların faaliyetlerine hukuki tanımlama getiren yasa tasarısı, oy birliğiyle kabul edildi. Tasarının yarın parlamentonun diğer kanadını oluşturan senatodaki oylamadan sonra nihai olarak kabul edilmesi bekleniyor.

Fransa’da bir yasa tasarısının nihai olarak kabul edilmesi için parlamentonun iki kanadı olan meclis ve senatonun tasarı metnini ayrı ayrı onaylaması gerekiyor.

Ne olmuştu?
Ulusal Meclis, 30 Mart’ta influencer’ların faaliyetlerini denetlemeye yönelik tasarıyı oy birliğiyle kabul etmişti.

Fransız Senatosu 9 Mayıs’ta, değişiklikler yaptıktan sonra tasarıyı oy birliğiyle kabul etti.

Yedi senatör ve yedi milletvekilinden oluşan ortak parlamenter komisyon 25 Mayıs’ta ortak tasarı metninde anlaşmış ve tasarı tekrar meclise gönderilmişti.

Tasarı, influencer’lara, içki ve estetik operasyonu reklamı yapma yasağı ve paylaşımlarında ‘reklam’ veya ‘ticari işbirliği’ yazısını zorunlu hale getiriyor.

Yasa tasarısı kapsamındaki yasakları ve yükümlülükleri ihlal eden influencer’lara hapis ve para cezası verilmesi öngörülüyor.

Fransa’daki influencer sayısı 150 bin olarak tahmin ediliyor.

Ahu

Es
Uzaklaştırıldı
Çok güzel para kazanıyorlar gerçekten fakat ticari işbirliği yada reklam içeriklerini belirtmesi neyi değiştirecek ki zaten buna hizmet etmiyorlarmı ? olumsuz bir etkisi olacağını sanmıyorum

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Türkiye influencerlarına tahminen ne zaman sıra gelir??????

Fluffy

🐼
Elmas Üye

Lucas

Gümüş Üye
Çok güzel para kazanıyorlar gerçekten fakat ticari işbirliği yada reklam içeriklerini belirtmesi neyi değiştirecek ki zaten buna hizmet etmiyorlarmı ? olumsuz bir etkisi olacağını sanmıyorum
Olumsuz derken Fransa devleti kazanacak, influencer'lar biraz daha sıkışacak. Ha kazanamayacaklar mı, kazanacaklar elbette o ayrı.

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Ne güzel iş beee oturduğun yerden hem ürüne sahip ol hem 2 dakika video çek

Ahu

Es
Uzaklaştırıldı
Olumsuz derken Fransa devleti kazanacak, influencer'lar biraz daha sıkışacak. Ha kazanamayacaklar mı, kazanacaklar elbette o ayrı.
Evet haklısın ama kazançlarında eksilme olmaz çılgın gibi akım peşinde koşuyor gençler a dese alıyorlar b dese alıyorlar

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Türkiye’de bir yıldır uygulamada zaten. Belki biraz daha uzun süre olmuştur.
Onu da duymuştum.......................... Aslında denetleme derken ben içeriklerin kontrol edilmesinden yana bir kontrol diye düşündüm fakat durum onu göstermiyor cepten cebeymiş

-a-

Altın Üye
Onu da duymuştum.......................... Aslında denetleme derken ben içeriklerin kontrol edilmesinden yana bir kontrol diye düşündüm fakat durum onu göstermiyor cepten cebeymiş
Tabikide içerikleri denetleyecek bir mekanızma olmaz. Olamaz. Olursa “özgürlüğe müdahale” diye çığırtkanlık yapılır.
Yapılan ticari faaliyetlerden vergi alımı.

Ben de gıcık oluyorum mesela kamera karşısında mal mal hareketler yaparak para kazanan embesil ordusuna ama kitle bunu gerektiriyor.

Biz onca stres - kaygı - yorgunluk karşılığında üç kuruş para kazanmak için cebelleşirken, terliksi hayvanların terliklerindeki zeka seviyesine ulaşamamış bireyler tonla para kazansın.

Sinirlendim bak sabah sabah.

Üst Alt