Favela Ne Demek?

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Favela Brezilya varoşlarına verilen Portekizce isimdir. Büyük şehirlerin etrafında kümelenmiş gecekondu mahalleleri şeklinde olan bu yerleşim birimlerinde suç ve güvenlik sorunları çok fazladır. Brezilya genelinde birçok büyük şehirin etrafındaki favelalarda her yıl binlerce cinayet işlenmekte ve fail-i meçhul olarak kalmaktadır.

Brezilya Favela Mahallesi
Brezilya’da favela ismine sahip tek bir mahalle yoktur. Aslında bu mahallelerde yaşayan insanlar, kendi yaşadıkları yeri bu şekilde anmazlar. Onlar için bu mahalleler, yani evleri Morro olarak söylenmelidir. Morro, bu mahalleler genellikle şehrin dışındaki tepe yamaçlarına inşa edildiği için Portekizce’de tepe anlamına gelse de, eş anlamlısı da ölüm kelimesidir.

Suç oranlarının oldukça yüksek olduğu bu mahallelere Brezilya tarihinin bazı dönemlerinde polis ve ordu bile girememiştir. Öyledir ki, çoğu zaman kendi kanunlarına sahip otonom birer ada gibi gözüken favelalar, maddi durumu iyi olmayan ve şehirde yaşayamayan insanların çaresizce kendilerini attıkları yerlerdir. Bir adının ölüm olması da, bu mahallelerde yaşayan insanların hayatının bir gün doğal olmayan bir ölümle bitme ihtimalinin oldukça yüksek olmasıdır.

Brezilya’daki favelalarda sağlık ve eğitim hizmetleri de neredeyse yok gibidir. Son derece sağlıksız ve hijyen açısından kötü durumda olan bu yerleşim yerleri, Rio gibi şehirlerin dışında adeta birer utanç abidesi gibi durmakta, yıllardır ülkeyi yönetenler buralarda yaşayan insanların yaşam standardını yükseltebilmek için hiçbir şey yapmamaktadır.

Frenk

Altın Üye
acıkmışım galiba ben

Aklıma gelen

7c1cb8b35670bd0298dfe616811cf9b771486756.jpeg

Alice

Gümüş Üye
Yemek adı değil miydi

seda28

Gümüş Üye
Hiç duymadım yabancı isim .

Üst Alt