Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, sessiz evlilik ve çiftler arasında doğru ilişki ve iletişime ilişkin uyarılarda bulundu.

Üsküdar Üniversitesi'nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirsoy, sessizliğin bireysel açıdan bir kişilik özelliği olabileceğini ancak evlilik ilişkisinin iletişim gerektirdiğini vurgulayarak, “Eşlerin kendi iç dünyalarını birbirine açarak, çeşitli durumlara ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaştıkları derinlemesine bir iletişimin olduğu ilişki kurulduysa, eşler birbirini yeterince tanıyor ve kişisel sınırlarına saygı ve kabul gösteriyorsa sessizlik gibi bireysel bir kişilik özelliği ilişki açısından sorun teşkil etmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

İnsanların iletişim kalıpları ve sorun çözme stillerinin birbirinden farklı olduğunu aktaran Demirsoy, 'Kimi konuşarak ilişki içinde sorun çözer, rahatlar, kimisi de kendi içinde düşünüp değerlendirmeyi tercih eder. Eşler bu açıdan birbirini tanıyıp, birbirine uyum sağlamayı başarırsa farklılıkları evlilik yaşamında avantaj bile sağlayabilir. Ancak bir ilişkide genel olarak sessizliğin hakîm olması altta yatan önemli sorunların göstergesi olabilir.” şeklinde konuştu.

Demirsoy, ilişkilerde sessiz kalmanın kabul edilebilir hatta yapıcı olduğu durumlar olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Örneğin olumsuz bir durum karşısında anlık tepkiler vermek yerine kendi içinde sessizce düşünmek, o durumu daha doğru değerlendirmeyi ve olaya ilişkin duyguları yönetebilmeyi ve daha sağlıklı tepkiler vermeyi sağlayacak, gereksiz tartışmaları, ilişkide stres ve gerilimli durumların yaşanmasını önleyecektir. Böyle bir sessizlik, ‘olumlu sessizlik’tir. Bunu ‘olumsuz sessizlik’ten ayıran şey, temelde eşler arasındaki ilişkide sağlıklı bir iletişimin olması, sadece duruma özgü olarak, sorun çözme amacıyla ilişki içinde küçük bir mola almak ya da ilişkide kopukluğa yol açmayacak ölçüde bireysel ihtiyaç olarak yaşanmasıdır.”

“Olumsuz sessizlik” halinde eşlerden birinin ya da her ikisinin birden problemleri görmezden gelmek, halı altına süpürmek gibi hatalı tutumları olduğunu bildiren Demirsoy, “Ya da bir taraf iletişim kurma, sorun çözme ihtiyacında iken diğer tarafın buna direnmesi, kendini kapatması, pasif direnişe geçme, bazen eşlerden birinin bazen de iki tarafın birden ilişkide güç ve kontrol uygulaması gibi olumsuz davranış kalıpları söz konusudur.” açıklamasında bulundu.

- Olumsuz sessizlik cansız bir evliliğe sebep olabilir

İlişkinin sağlıklı yürümesi için çiftler arasında açık bir iletişim olması gerektiğini söyleyen Çiğdem Demirsoy, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Susup kendi içine kapanmak, ilişkiden geri çekilmek, somurtmak, surat asmak yerine ihtiyaçlarını kendi içinde netleştirdikten sonra kendini uygun bir dille ifade ederek uzlaşma ortamı yaratıldığında ilişki sağlıklı ilerler. Örneğin eşiniz her hafta sonu aile ziyareti yapmak isterken siz evde kalmak ya da bazı günlerde de başka bir şey yapmak istiyor olabilirsiniz. Bu bir çatışma durumudur. İstemediği halde bunu dile getirmeyip oraya gittiğinde ya da ardından somurtmak veya hiç belli etmeyip anlaşılmayı beklemek, beklerken de kırgınlığın, kızgınlığın artması ‘olumsuz sessizlik’ örneğidir. Sessizliğin hakim olduğu bir evlilikte sorunlar çözümsüz kaldığı için zamanla olumsuz duygu birikimi ile gerginlik dozu artar, patlamalar yaşanır ya da eşler arasındaki duygusal bağ zayıflar, giderek birbirinden uzaklaşma ve kopukluk yaşanır, evlilik monotonlaşır, sonuç olarak sadece rollerin gerektirdiği sorumlulukların yerine getirildiği cansız bir evlilik modeli ortaya çıkar.”

Sağlıklı bir evlilik için çiftlere tavsiyelerde de bulunan Demirsoy, “Duygusal yakınlık ve bağlılığı geliştirecek ölçüde eşlerin birbirine zaman ayırması, iç dünyalarını birbirlerine açtıkları derinlemesine bir paylaşımın olması ve yanı sıra eşler arasında küçük anlaşmazlıkların büyük sorunlara dönüşmeden çözülmesini sağlayacak açık, net, karşılıklı saygının, empati ve hoşgörünün olduğu bir iletişim olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Kişinin eşiyle iletişimden önce de kendiyle olan iç iletişiminin sağlıklı olması gerektiğini vurgulayan Demirsoy, “Kendini tanıma, duygu ve ihtiyaçlarının farkında olma ve bunları ilişkiye pozitif yön verecek şekilde ifade edebilmek önemlidir. Kendi duygularını tahlil edemeyen bir insanın karşısındakini anlayabilmesi zordur. Sağlıklı, olumlu yönde ilerleyebilecek bir ilişki için susmak, boyun eğmek değil yerine göre uzlaşma noktası yakalayabilmek için kendini esnetebilmek, yerine göre de nezaketle hayır diyebilmek gereklidir.” değerlendirmesinde bulundu.

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Erkeklerin geneli bir şeyi çözmek için yapılacak konuşmadan kaçıyor.
Kendi kendine düzelecek veya çözülecek mi sanıyorlar acaba.
Bence rahatsız eden veya etmeyen her davranış ve söz konuşulmalı.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Ahh erkekler işte

döngüsel

Don't give up!
Süper Mod
Çok söyleniyor ama doğru: Kadın söylenmeyi, şikayet etmeyi ve kavga etmeyi bırakıp sessizleştiyse o ilişki sallantıda demektir. Sorunlar, şiddete başvurmadan bir şekilde masaya yatırıldığında zaten çözülüyor ya da anlaşmaya varılıyor.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Çok söyleniyor ama doğru: Kadın söylenmeyi, şikayet etmeyi ve kavga etmeyi bırakıp sessizleştiyse o ilişki sallantıda demektir. Sorunlar, şiddete başvurmadan bir şekilde masaya yatırıldığında zaten çözülüyor ya da anlaşmaya varılıyor.
Bence bir erkek ve bir kadın evliliği beceremiyor iki farklı cinsiyetten olmuyor bu iş

Vurdumduymaz olan erkek cinsi daha az yıpranıyor çoğu ilişkide

Bunun tersi de olabiliyor nedense taraflar biri hep uyumsuz ve çözüme yaklaşmıyor

Promete

Uzaklaştırıldı
Erkeklerin geneli bir şeyi çözmek için yapılacak konuşmadan kaçıyor.
Kendi kendine düzelecek veya çözülecek mi sanıyorlar acaba.
Bence rahatsız eden veya etmeyen her davranış ve söz konuşulmalı.
Evet konuşulmalı ama hep kadın konuşuyor. Erkek kadının zekasından korkuyor. An oluyor ben haklıyken bile.. ben neymişim ya deyip Allah belamı versin diyorum.😂

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Evet konuşulmalı ama hep kadın konuşuyor. Erkek kadının zekasından korkuyor. An oluyor ben haklıyken bile.. ben neymişim ya deyip Allah belamı versin diyorum.😂
Üzüldüm şuan 🤣
Ben bu anlaşılamayan durumu kendimde şöyle çözdüm.
Yaradılışımız farklı ben söylemezsem bir çok seyin farkına varamayacak bu beklentide beni mutsuz edecek o yüzden..
Bir şey istediğimde gayet güzelce asla laf sokmadan söylüyorum ve yapılıyor.
Ay düşüncesiz onuda yapmadı buna yardım etmedi ay şöyle davrandı diye kendimi yıpratmayı bıraktım.
Ben dırdır da etmem pek bizimki oyununu oynar gelir takılır çayını kahvesini içer. Bütün gün işte çalısmıs belki gergin bir gün geçirmiş adama akşam evde surat yapılmaz.
bence böyle.
Surat yapıyoruz kadın olarak sonra anlamıyorda garipler 🤣 daha büyük kavga çıkıyor.🤣🤣🤣

Promete

Uzaklaştırıldı
Üzüldüm şuan 🤣
Ben bu anlaşılamayan durumu kendimde şöyle çözdüm.
Yaradılışımız farklı ben söylemezsem bir çok seyin farkına varamayacak bu beklentide beni mutsuz edecek o yüzden..
Bir şey istediğimde gayet güzelce asla laf sokmadan söylüyorum ve yapılıyor.
Ay düşüncesiz onuda yapmadı buna yardım etmedi ay şöyle davrandı diye kendimi yıpratmayı bıraktım.
Ben dırdır da etmem pek bizimki oyununu oynar gelir takılır çayını kahvesini içer. Bütün gün işte çalısmıs belki gergin bir gün geçirmiş adama akşam evde surat yapılmaz.
bence böyle.
Surat yapıyoruz kadın olarak sonra anlamıyorda garipler 🤣 daha büyük kavga çıkıyor.🤣🤣🤣
Sen çözmüşsün 🤣 Darısı başıma

Üst Alt