En Revaçtaki Akıllı Saatler 2020

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
En Revaçtaki Akıllı Saatler 2020

Özellikleri, tasarımı, fiyatı ya da pil ömrü… Akıllı saat seçerken her birimizin önceliği farklı olabilir. Peki, bu yılın öne çıkan akıllı saatlerinin özellikleri neler?

Giyilebilir teknolojilerin günlük hayattaki en sık kullandığımız türü belki de akıllı saatler. Kolumuzdaki bu akıl cihaz sayesinde günlük adım sayımızı takip edebiliyor, kalp atım hızımızı ölçebiliyor, müzik dinleyebiliyor, internetten sesli olarak arama yapabiliyor, telefonumuza gelen mesajları okuyabiliyoruz.
Özellikleri, tasarımı, fiyatı ya da pil ömrü… Akıllı saat seçerken her birimizin önceliği farklı olabilir. Peki, bu yılın öne çıkan akıllı saatlerinin özellikleri neler?
Apple Watch 6

akilli_saat_apple_watch_6.jpg​

akilli_saat_apple_watch_6.jpg

Apple Watch en sık kullanılan akıllı saat modellerinden biri. Ancak bir dezavantajı var. Bu saati kullanacaksanız akıllı telefonunuzun da iPhone olması gerekiyor.
Apple Watch’un en ilgi çekici özelliği belki de sahip olduğu sağlık uygulamaları. En güncel model olan Apple Watch 6 kalbinizin EKG’sini çekebiliyor, kalbinizdeki ritim bozukluklarını tespit edebiliyor ve kanınızdaki oksijen gazı seviyesini ölçebiliyor. Koronavirüs salgınının yaşandığı bu dönemde akıllı saatin kandaki oksijen seviyesini ölçebilmesi, nefes darlığı çeken hastaların durumlarını takip edebilmesi açısından önemli bir özellik. Ayrıca sahip olduğu altimetre yani yükseklikölçer sayesinde sert bir şekilde düştüğünüzde saatiniz bunu algılıyor ve bilinciniz yerinde olmasa da acil arama listenizdeki kişilere haber veriyor.
Samsung Galaxy Watch 3

akilli_saat_samsung_galaxy_watch_3.jpg​

akilli_saat_samsung_galaxy_watch_3.jpg

İşletim sistemi Android olan bir akıllı telefonunuz varsa sizin için en uygun akıllı saatlerden biri Samsung Galaxy Watch 3 olabilir. Akıllı saat sadece Android uyumlu telefonlarla değil, aynı zamanda iOS işletim sistemine sahip cihazlarla da kullanılabiliyor.
Samsung Galaxy Watch 3’ün kadranının etrafındaki çerçeveyi döndürerek uygulamalar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Samsung Galaxy Watch 3’ün en önemli özelliği, egzersize başladığınızı otomatik olarak algılayıp aktivitelerinizi takip etmeye başlaması. Akıllı saat aynı zamanda önemli sağlık uygulamalarına da sahip: Örneğin kalp atım hızınızı takip edebiliyor, kalp EKG’nizi çekebiliyor ve kandaki oksijen seviyesini ölçebiliyor. Sert bir şekilde düşerseniz acil iletişim listenizdeki kişilere yardım mesajı gönderiyor. Uyku takip sistemi sayesinde ise uyku kalitenizi ölçebiliyor.
Fitbit Versa 3

akilli_saat_fitbit_versa_3.jpg​

akilli_saat_fitbit_versa_3.jpg

Apple ve Samsung gibi bilinen markalar dışında farklı bir akıllı saat denemek isterseniz Fitbit Versa 3 ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir model olabilir.
Fitbit Versa 3, sağlık ve egzersiz odaklı bir akıllı saat. İçinde kendi GPS sistemi olduğu için telefonunuz yanınızda olmasa bile sadece akıllı saatiniz ile egzersiz sırasındaki hızınızı ve katettiğiniz mesafeyi takip edebilirsiniz. Fitbit Versa 3, yaptığınız egzersizin ne kadar yoğun olduğunu belirlemek için kalp atım hızınızı takip ediyor. Kalp atım hızınız belirli bir aralığa ulaşıp yağ yakmaya başladığınızda sizi uyarıyor. Aynı zamanda uyku uygulaması sayesinde derin uyku ve REM uykusu gibi farklı evreleri takip ederek uyku kalitenizi ölçebiliyor.
Garmin Fenix 6

akilli_saat_garmin_fenix_6.jpg​

akilli_saat_garmin_fenix_6.jpg

Akıllı saati çoğunlukla dağ tırmanışı, kayak, sörf gibi açık havada yapılan sporlarda kullanmak istiyorsanız Garmin Fenix 6 ilginizi çekebilecek bir model.
Kalp atım hızınızı, uyku kalitenizi ve stres seviyenizi ölçebilen Garmin Fenix 6 vücudunuzun spor yapmaya hazır olup olmadığı konusunda sizi bilgilendiriyor. Akıllı saatte bulunan yükseklikölçer hangi irtifada bulunduğunuzu, basınçölçer ise hava durumunu takip etmenize imkân veriyor.
Oksijen sensörü sayesinde vücudun ne kadar oksijen tükettiğini ölçebilen Garmin Fenix 6, yüksek irtifalara tırmanan dağcıların yüksek irtifalara uyum sağlayıp sağlamadıklarını takip edebilmelerine imkân sağlıyor.
Garmin Fenix 6, farklı navigasyon uydu sistemlerine erişim sağlayabiliyor. Bu sayede zor koşullarda konumunuzu hassas bir şekilde belirleyebiliyorsunuz.
Garmin Fenix 6’da ultra düşük güç modu bulunuyor. Bu sayede akıllı saat dağ tırmanışı gibi uzun süren etkinliklerde haftalarca şarj edilmeden kullanılabiliyor.
Akıllı saat, kendinizi güvensiz hissettiğiniz bir durumda ya da ani bir kaza durumunu algıladığında konumunuzu acil durum listenizdeki kişilere gönderebiliyor.
Yapay zekâ ve elektronik alanlarındaki gelişmeler sayesinde teknolojik cihazlar artık hayatımızın her anında yanımızda. Her geçen gün yeni ihtiyaçlarımız ortaya çıktıkça araştırmacılar bu ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek teknolojik ürünler geliştiriyor. Akıllı saatler ise hem özellikleri hem de tasarımları ile sadece kullandığımız bir teknolojik cihaz değil, aynı zamanda ilgi çekici bir aksesuar. Bakalım 2021’de akıllı saatler hangi yeni özelliklere sahip olacak ve tasarımları nasıl değişecek?

alinti dr tuba sarıgul

Üst Alt