Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Edimsel Koşullanma Yoluyla Öğrenme

Araçlı, operant koşullanma da denen edimsel koşullanma, ödüle götüren ya da cezadan kur taran bir edimin yapılmasını öğrenmektir.

Klasik koşullanmada ancak edime götüren uyarıcı bilinirse öğrenme sağlanabilir. Oysa insan, irade sahibi bir varlıktır ve hangi uyarıcıya karşı hangi edimde bulunacağı kesin olarak bilinemez. Frederic Skinner bu nedenle bir dış uyarıcı yüzünden değil, iradeli olarak ortaya çıkan edimleri inceleme yolunu seçmiştir.

Skinner, iki tür davranış olduğunu kabul eder. Bunlardan biri tepkisel edimdir. Bu edim biçimini oluşturan uyarıcı her zaman bilinir. Tepkisel edim, klasik koşullanmayla öğrenilir

İkinci davranış türü edimsel davranıştır. Edimsel davranışa neden olan uyarıcı belirgin değildir.

Edimsel koşullanmada öğrenilecek davranış da belirgin değildir, yapılan edimler sonucunda rastlantısal olarak ortaya çıkar.

Promete

Uzaklaştırıldı
Tanım olarak Edim önemlidir. Kendinden ortaya çıkan davranışlara edim diyoruz. Yani edimsel davranışların karşıdan gelen uyarıcıdan değil de organizmanın kendi isteği ile ortaya koyduğunu söylemişti felsefe öğretmenim. Felsefeye ilgimde felsefe öğretmenim sayesinde olmuştur. @Chen konuların çoğu güzel fakat felsefi paylaşımlara kayıtsız kalamıyorum.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
İstifade edebilelim diye paylaşim yapıyoruz zaten @Promete sen de dilediğini paylaşarak istifademize sunabilirsin 👍

Promete

Uzaklaştırıldı
İstifade edebilelim diye paylaşim yapıyoruz zaten @Promete sen de dilediğini paylaşarak istifademize sunabilirsin 👍
Ben daha çok yorumlamayı seviyorum. Sizin konu başlıklarınızı yorumlayıp istifadeyi sağlamak daha güzel ✌

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Üst Alt