Dücane Cündioğlu

De-Niro

Bronz Üye
Takip eden veya kitaplarini okuyan var mi bilemiyorum forumda,lakin bana gore yasadigimiz donemin,en saglam felsefecilerinden biridir.Kitaplarin da bize gore siradan kavramlari cok farkli acilimlar ile ele alir.Bir vakit TRT2'de bir kac programa konuk olmustu,Ask uzerine belki de gunumuz Turkiyesinin anliyamayacagi ve kabullenemeyecegi muthis tespitler yapmisti.Gezi olaylarindan sonra kendisini televizyonlarda goremez olduk.Fakat caga ayak uydurup bir youtube kanali acti ve iki uc gun de bir canli yayin acip,gundem ve insan uzerine yorum yapiyor.

Felsefe ve teoloji alaninda bir cok kitabi var.Okumayi dusunenler ilk olarak insanin mahiyeti ve muhtevasi uzerine yazilmis olan Hz. Insan daha sonra Askin kutsiyetine ve firakin zaruriliginin sathina vurgu yaptigi Ceban-i Ask kitaplarindan basliyabilir.

Hayatini ve kisisel detaylarini merak edenler google'den ogrenebilir.

Sysansi

知彼知己 百戰不殆
Bronz Üye
çok beylik konuşuyor, kibiri kendine yakıştırmıştı bir programda. Hani ortaya koyduğu makale desen sıfır, lise mezunu siyasi hüküm giymiş bir hatip.

Sinan Canan galiba doktor olan (sanki onunda konusunu açmıştın abi) daha takdir edilesi mesela , anlattıkları şeyler , kutsal geometri ve daha fazlasını ben Hans adında yarı alman bir adamın bloglarında okurdum. Hanif islam teorisinin babası sayılabilir her halde, Çok ilginç fikirleri vardı, çoğu da çelişik değil. Zaten teorik fiziğe kadar işliyordu yazılarında. Sinan'a İitbar edilebilir ancak Dücane'nin notu düşük, çenesi de düşük.

Süreyya

Spákona
Platin Üye
Dücane filozof degil, belki düsünür olabilir.O da belki.

De-Niro

Bronz Üye
çok beylik konuşuyor, kibiri kendine yakıştırmıştı bir programda. Hani ortaya koyduğu makale desen sıfır, lise mezunu siyasi hüküm giymiş bir hatip.

Sinan Canan galiba doktor olan (sanki onunda konusunu açmıştın abi) daha takdir edilesi mesela , anlattıkları şeyler , kutsal geometri ve daha fazlasını ben Hans adında yarı alman bir adamın bloglarında okurdum. Hanif islam teorisinin babası sayılabilir her halde, Çok ilginç fikirleri vardı, çoğu da çelişik değil. Zaten teorik fiziğe kadar işliyordu yazılarında. Sinan'a İitbar edilebilir ancak Dücane'nin notu düşük, çenesi de düşük.
Ne yalan soyleyim bende ilk tanidigimda aynen senin gibi dusunuyordum.Cok geveze,bos ve ukala bir izlenim olusturmustu.Hatta yillarca da oyle kaldi.Yakinen bir seminerine katilinca,onyargim biraz kirildi ve kitaplarini okumaya basladim.Katilmadigim dusunceleri elbette var.Lakin tumevarim seklinde ele alince entelektuel duruyor karsimda.Bu tip uclarda dolanan adamlari filtreleyip ele almak lazim,illaki farkli ve dise dokunur doneler veriyor okuyucuya.

Sinan Canan ile bir canli yayini vardi,onu paylasmistim muhtemelen oradan kaldi aklinda.Sinan Canan ile mukayese edersek bilgi ve birikimde Ducane'nin bir dirhem daha gerisinde,bunu canliyayinda soylemlerinden anlamak mumkun.

Son düzenleme:

Sysansi

知彼知己 百戰不殆
Bronz Üye
Ne yalan soyliyim bende ilk tanidigimda aynen senin gibi dusunuyordum.Cok geveze,bos ve ukala bir izlenim olusturmustu.Hatta yillarca da oyle kaldi.Yakinen bir seminerine katilinca,onyargim biraz kirildi ve kitaplarini okumaya basladim.Katilmadigim dusunceleri elbette var.Lakin tumevarim seklinde ele alince entelektuel duruyor karsimda.Bu tip uclarda dolanan adamlari filtreleyip ele almak lazim,illaki farkli ve dise dokunur doneler veriyor okuyucuya.

Sinan Canan ile bir canli yayini vardi,onu paylasmistim muhtemelen oradan kaldi aklinda.Aslin da o yayin da Sinan Canan'i mukayese edersek bilgi ve birikimde Ducane'nin bir dirhem daha gerisinde,bunu canliyayinda soylemlerinden anlamak mumkun.

hocam hitabeti güzel bir istanbulludan başka bir şey değil. En son bekleyin dinimi açıklayacam diyordu bu adam.

Süreyya

Spákona
Platin Üye
Size gore dusunce ve felsefe arasinda ne fark var?
Kisaca Anlatayim..
Felsefe demedim filozof dedim.
Bir düsünce akimi baslatan insana filozof denir..mesela Anaximander Aristo sartre Bacon gibi adamlar.
Hicbir kadin filozof da yok mesela ama bu baska bir konu.
Bu düsünce akimlari hakkinda düsünen ve yorumlar getirene de düsünür ve ya yorumcu denir.
Herkes filozof olamaz ama herkes bir düsünür olabilir,üsenmez ise tabii.

De-Niro

Bronz Üye
hocam hitabeti güzel bir istanbulludan başka bir şey değil. En son bekleyin dinimi açıklayacam diyordu bu adam.

Bakin iste azizim guzel olan soylemlerinden faydalanin.Icinizde nakis olan soylemlerinden beri durun,kendisine kalsin.Dini yargi ve tefekkurler degisebiliyor.Onun icin dinden dem vurarak bir kisiyi yargilamak benim haddimden muberra.

De-Niro

Bronz Üye
Kisaca Anlatayim..
Felsefe demedim filozof dedim.
Bir düsünce akimi baslatan insana filozof denir..mesela Anaximander Aristo sartre Bacon gibi adamlar.
Hicbir kadin filozof da yok mesela ama bu baska bir konu.
Bu düsünce akimlari hakkinda düsünen ve yorumlar getirene de düsünür ve ya yorumcu denir.
Herkes filozof olamaz ama herkes bir düsünür olabilir,üsenmez ise tabii.

Dusunce akimini baslatana filozof,yorumsamalar da bulunanlara dusunur demek paradoks degilmidir.Bati felsefesi Kant ve Platon dusuncelerini dip not/basat kuram olarak isler,Platon da Homeros'u dip not duser.Sizin dilemmaniza bunu entegre edecek olursak Platon'u bir filozof olarak kabul etmemiz namumkun.Cunku soylemleri Homeros'a dip not dusmekten oteye gidemiyor.Bu durum da Platon ve Kant'a dusunur mu,yoksa filozof mu dememiz lazim?

Süreyya

Spákona
Platin Üye
Dusunce akimini baslatana filozof,yorumsamalar da bulunanlara dusunur demek paradoks degilmidir.Bati felsefesi Kant ve Platon dusuncelerini dip not/basat kuram olarak isler,Platon da Homeros'u dip not duser.Sizin dilemmaniza bunu entegre edecek olursak Platon'u bir filozof olarak kabul etmemiz namumkun.Cunku soylemleri Homeros'a dip not dusmekten oteye gidemiyor.Bu durum da Platon ve Kant'a dusunur mu,yoksa filozof mu dememiz lazim?
Benim dilemmam degil ki.
Isterseniz felsefenin düsünce akimi tarihini inceleyin sevgili Friedhof.
Ben bir paradoks göremiyorum.
Bati felsefesi nedir üstelik?
Platon u tanimamissiniz.
O dipnotlardaki incelik sudur,
Kaynak belirtilerek,kendi akimina gelis yolunu aktarmak icindir.

De-Niro

Bronz Üye
Benim dilemmam degil ki.
Isterseniz felsefenin düsünce akimi tarihini inceleyin sevgili Friedhof.
Ben bir paradoks göremiyorum.
Bati felsefesi nedir üstelik?
Platon u tanimamissiniz.
O dipnotlardaki incelik sudur,
Kaynak belirtilerek,kendi akimina gelis yolunu aktarmak icindir.

Tabi bizim idrakimiz zayif ancak sizin gibi ust veche de felsefe muallimleri anlayabilir ve yargilandirir.

Süreyya

Spákona
Platin Üye
Tabi bizim idrakimiz zayif ancak sizin gibi ust veche de felsefe muallimleri anlayabilir ve yargilandirir.
Niye alindiniz?
Olanini yazdim sadece.
Ben felsefe mezunuyum...yani biraz biliyorum bu isleri
Amacim sizi kirmak ve ya incitmek degildi.
Sahsiniza da saldirmadim.
Madem bir iddia attiniz ortaya,o iddianin yanlis olabilecegini de göz ardinda bulundurmalisiniz.
Alinacaksak hic etkilesim saglamayalim.

De-Niro

Bronz Üye
Niye alindiniz?
Olanini yazdim sadece.
Ben felsefe mezunuyum...yani biraz biliyorum bu isleri
Amacim sizi kirmak ve ya incitmek degildi.
Sahsiniza da saldirmadim.
Madem bir iddia attiniz ortaya,o iddianin yanlis olabilecegini de göz ardinda bulundurmalisiniz.

Alinacaksak hic etkilesim saglamayalim.

Sorun yok,kirilacak alinacak bir sey demediniz.Hem saldirmaktan ziyade amac ogrenmek,beni de bir ogrenciniz olarak kabul edin.

Üst Alt