Doğum için Güvenli Yaş Aralığı Nedir?

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Macaristan’ın Semmelweis Üniversitesi’nden bilim insanları yaptıkları araştırmada kadınların çocuk sahibi olması için en güvenli yaş aralığını ortaya koydu

1697169311160.png

Bilim insanları, 1980 ile 2009 yılları arasında doğum yapmış 31 bin 128 kadının verilerini, anne yaşı ile bebeklerde genetik olmayan doğum anomalileri arasındaki ilişki bağlamında inceledi

Doğum anomalilerinin "en az görüldüğü 10 yıllık yaş aralığı"nı belirlemeye çalışan araştırmacılar, 23-32 yaş aralığının gebelik için ideal yaş aralığı olduğunu tespit etti.

Araştırma ayrıca, annenin yaşı arttıkça bebeklerde down sendromu, kalp hastalığı, dudak ve damak yarığı gibi durumların yaşanma ihtimalinin arttığını buldu.

Dudak ve damak yarığı görülme riski genç yaşta doğum yapan annelerin bebeklerinde yüzde 9 olarak tespit edilirken, 32 yaş üstü gebeliklerde ise bu riskin yüzde 45 oranında olduğu ifade edildi.

Doğuştan sindirim sisteminde bozukluk riskinin, genç yaşta doğum yapan annelerin bebeklerinde 23-32 yaş aralığına göre yüzde 23 fazla, 32 yaş üstünde doğum yapan kadınların bebeklerinde ise bu oranın yüzde 15 fazla olduğu tespit edildi

Daha önce yapılmış araştırmalar genetik bozukluklar ile anne yaşı arasındaki ilişkiyi doğrularken, kromozomal olmayan anomaliler ile anne yaşı arasındaki ilişki üzerine çalışmaların eksikliği hissediliyor.

Araştırmanın sonuçları "BJOG" isimli bilim dergisinde yayımlandı

Alice

Gümüş Üye
Evlenir evlenmez

Charismax

Copyright @ Charismax
Bronz Üye
Hamile kalması doğum şartlarına uygun anlamına geliyor zaten... Adet gören her kadının hamile kalma olasılığı ile sağlık olasılığı aynı diye biliyorum ben.. İleri yaş hamileliği sadece hamile olanın yorgun bedeni için yorucu olur yoksa zararlı falan değildir ... Ben mi yanlış biliyorum..

Frenk

Altın Üye
Önce bir bakmak lazım ana olabilecek biri mi? Yaşı o ka mühim değil sanki…

Ana olabilecek kadınlar da baksın bir erkeğe baba olabilecek biri mi….

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Önce bir bakmak lazım ana olabilecek biri mi? Yaşı o ka mühim değil sanki…

Ana olabilecek kadınlar da baksın bir erkeğe baba olabilecek biri mi….
Hayata kaynana olarak gelmen gerekirmiş ne ararsan tüm detay bilgi sende mevcut 🚬

Alice

Gümüş Üye
Ufacık bebek dolsun dünya :hayaletmek:

Üst Alt