Blues Müzik Nedir?

UlaK

Bronz Üye
Katılım
21 Ocak 2024
Mesajlar
438
Tepki puanı
159
Puanları
43
Konum
Türkiye
Cinsiyet
Erkek

Blues'un kökenleri ve doğuşu​


Blues, 19. yüzyılın sonlarından itibaren ABD'nin güney eyaletlerinde ortaya çıkmış olsa da, Afrika'dan pek çok müzikal etkiyi taşıyor.
Afrikalı köleleştirilmiş insanlar, Kuzey Amerika kolonilerinde çalışmak üzere nakledilirken müzik geleneklerini de yanlarında getirdiler. Afro-Amerikan müziğinin ilk türleri maneviyatları (vokal armonisini kullanan dini şarkılar) ve iş şarkılarını içeriyordu.

Köleleştirilmiş insanlar tarlalarda çalışırken ve kilisede dini ruhaniler çalışırken iş şarkıları söylerlerdi. Afrika ritimleriyle birleşen bu müzik tarzları blues'un temelini oluşturdu.
İş şarkıları, yapılan görevle aynı anda ritmik olarak söylendi. Baş şarkıcının cümlelerinin diğer şarkıcılar tarafından takip edildiği çağrı ve yanıt kullandılar. Afrika müziği, beyaz Avrupalı yerleşimcilerin halk müziğiyle birleşerek yeni müzik tarzları ortaya çıktı.

Blues'un ilk tarzı country blues olarak biliniyordu ve genellikle gitar veya piyano eşliğinde bazen armonika veya davul eklenmiş solo bir şarkıcıydı.
Blues müzisyenlerinin çoğunun Afrika'dan gelen ve köle ticaretiyle Amerika'ya taşınan torunları vardı.
Tanınmış country blues müzisyenleri arasında Lead Belly, Blind Lemon Jefferson ve Robert Johnson bulunmaktadır.


12.jpg


Erken blues​

İlk olarak 1920'lerde kaydedilen Delta blues, blues müziğinin en eski türlerinden biriydi ve Delta'daki Mississippi'de ortaya çıktı. Delta özellikle yoksullukla boğuşuyordu ve plantasyon sahipleri işçilerini zorlu koşullarda tutuyordu.

Geleneksel şarkılar kulaktan kulağa aktarılıyor ve eski sözler sıklıkla uyarlanıp yenilerine dönüştürülüyordu. Taşıması kolay olduğundan Delta blues'da vokallere eşlik etmek için gitar ve mızıka kullanıldı. Stil çok ritmik, güçlü vokaller ve basit ama güçlü sözler var ve müzikte öne çıkan slayt gitar var.

Blues müziği hüzünlü melodilerle karakterize edilir ve bugün bile 'blues'a sahip olmak' ifadesi, kendinizi kasvetli hissettiğiniz anlamına gelir. İlk blues müziği, bir vokalistin gitar eşliğinde basit armoniler kullandığı, çok yavaş ve duygusaldı. Bessie Smith ve Robert Johnson, 1920'lerde blues tarzını çok popüler hale getirdiler. 1940'lı ve 50'li yıllara gelindiğinde stil daha da gelişti ve bir dizi başka enstrümanı da içeriyordu. Bu tarza ritim ve blues, r'n'b deniyordu ve genellikle elektro gitar ve basta çalınıyordu.

Blues müziğinin tarihi​

Sosyal değişiklikler​

19. yüzyılın sonuna kadar Amerika büyük ölçüde kırsal bir topluluktu. 20. yüzyılın başlarında çok sayıda insan sanayi kentlerine taşınmaya başladı. İç Savaş ve köleleştirilmiş insanların kurtuluşundan sonra blues, onu söyleyen ve çalan insanlarla birlikte yayıldı. Eski köleleştirilmiş insanların çoğu, güney eyaletlerinin pamuk tarlalarından, blues'un oldukça popüler olduğu Chicago ve Detroit gibi kuzey şehirlerine taşındı.

Topluca şehir blues veya kentsel blues olarak bilinen farklı blues stilleri ortaya çıktı. 1940'larda ve 1950'lerde şehir blues'u siyahi kulüp ve barlarda çok popülerdi. Bu blues tarzlarından bazıları cazdan etkilenmişti ve çoğunda güçlendirilmiş gruplar vardı. Tanınmış şehir blues müzisyenleri arasında Elmore James, Howlin' Wolf, T-Bone Walker ve BB King yer alıyor.

Blues gitaristi T-Bone Walker, uzun sololar çalarak ve amplifikatörünü distorsiyon seviyesine yükselterek rock gitar sesi ve tekniğine öncülük etti. City blues, BB King ve Buddy Guy gibi birçok gitar solisti yetiştirdi.

1960'lara gelindiğinde blues ABD'nin ötesine, özellikle İngiltere'ye ve Batı Avrupa'nın geri kalanına yayıldı. Eric Clapton ve Stan Webb gibi İngiliz blues gitaristleri bu tarzı taklit etti. Daha birçok blues rock gitaristi onu takip etti. Blues, popüler müziğin her alanına damgasını vurmuş ve rock müziğin arkasındaki itici güç olmuştur.


13.jpg


Blues şarkı sözleri​

Şarkı sözleri ham ve duygu dolu, aşk ve yalnızlık üzerine kurulu. Adaletsizliği, umutsuzluğu, daha iyi bir yaşam özlemini anlatıyorlar. Sözlü gelenek yoluyla müzisyenden müzisyene aktarıldılar. Sıklıkla argo ve çift anlamlar kullanırlar.

Darbe​

Blues müziğinin hemen hemen her popüler müzik tarzı üzerinde büyük etkisi olmuştur. 12 ölçülü yapının sadeliği, sanatçılara müzik fikirlerini pek çok farklı şekilde yorumlanabilecek bir çerçeve içerisinde özgürce ifade etme fırsatı vermiştir.
Hip hop, grime ve ritim 'n' blues kadar çeşitli tarzlara sahip birçok çağdaş icracı, çalışmaları için temel bilgi kaynağı olarak blues müziğini ve blues müzisyenlerini gösteriyor.

Pek çok blues şarkısı, her satırdan sonra kısa bir enstrümantal ara (solo) içerir; bu, bir tür çağrı ve yanıttır.
 

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Katılım
28 Şub 2023
Mesajlar
20,072
Tepki puanı
2,818
Puanları
113
Yaş
34
Konum
Miuw
Cinsiyet
Kadın
Ooo mavilim, aşk yolum sahilim
 

Eru

Per aspera ad astra...
Gümüş Üye
Katılım
25 Tem 2023
Mesajlar
1,901
Tepki puanı
502
Puanları
113
Yaş
31
Konum
Bursa
Cinsiyet
Erkek
Yıllardır youtubeda Don's tunes kanalını takip ederim bildirimleri bile açık.

Tavsiye ederim.
 
Üst Alt