Genel Forum Paylaşım Sitesi - Forumsa, Forumsal! Hoş geldiniz!

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve giriş yaptıktan sonra, reklamlar görünmez, konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelerimize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlarınızı alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, o halde ne bekliyorsunuz?

Chen

Üzümsüz Kek
Forum sorumlusu
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
21,277
Tepki puanı
6,044
Konum
Gotham
Cinsiyet
Kadın
Bienal iki yılda bir düzenlenen etkinlikler için kullanılan bir terimdir. Fransızca “her bir diğer yıl” anlamına gelir.


Kültürel, sanatsal etkinlikler için sıklıkla kullanılan bu kavramın kökleri 1895’lere dayanır.


Dünyada en eski bienal olarak bilinen Venedik Bienali, 1985 yılında düzenlenmiştir. Türkiye’de ise Uluslararası İstanbul Bienali, 1987’den itibaren düzenlenen ve her iki yılda bir tekrarlanan en eski bienaldir.

Bienal Nasıl Hazırlanır?

Bienallerin iki yılda bir düzenleniyor olması, ne kadar büyük bir organizasyon süreci olduğunu vurgulayan bir detay değil mi? Sadece ünlü sanatçıların eserleri değil genç sanatçıların da eserlerinin sergilendiği büyük hacme sahip organizasyonlardır. Bienalde sadece sergiler değil aynı zamanda söyleşiler ve sempozyumlar gibi çeşitli etkinlikler de yer alır.

Bienal hazırlanırken öncelikle tema belirlenir. Her bienalin bir teması vardır ve tüm sanat eserleri bu temaya göre hazırlanır. Hazırlık sürecinde küratör denilen sanat eserlerinin sergilenme sürecinde organizasyonu sağlayan kişiler rol oynar.


Bu kişiler, sanat eserlerinin seçimi, yerleştirileceği alanların belirlenmesi, basın mensuplarının bilgilendirilmesi gibi bienalin tüm süreçleriyle yakından ilgilenir.

Uluslararası Venedik Bienali
İtalya’nın Venedik kentinde düzenlenen güncel sanat sergisidir. İlk Venedik Bienalinde dekoratif sanatlar yer almıştır. Yirminci yüzyılın ilk yıllarında etkinlik daha da uluslararası niteliğe erişmiştir. Bienal, Venedik Film Festivali’ni ve Venedik Mimarlık Bienali’ni de bünyesinde barındırır.

Türkiye, Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi’nde ilk kez 1991 yılında Beral Madra’nın kişisel çabaları ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle yer aldı. 1991’den günümüze kadar ülkemiz birçok kez bienalde katılımcı olarak yer almıştır.

Son olarak 2021’de 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde ve 23 Nisan–27 Kasım 2022’de Venedik Bienali’nin 59. Uluslararası Sanat Sergisi’nde Türkiye Pavyonu yerini almıştır.

Dünyada Düzenlenen Uluslararası Bianellerden Bazıları;

Kore: Gwangju Biennale
Brezilya: Bienal de São Paulo
Avustralya: Biennale of Sydney
İspanya: Bienal de Valencia
Senegal: Dak’Art, la Biennale de l’art africain contemporain
Almanya: Documenta (Kassel)
İtalya: la Biennale di Venezia
Türkiye: İstanbul Bienali Sinopale Uluslararası Çanakkale Bienali Mardin Bienali, Adıyaman Komagenne Bienali
Küba: Bienal de La Habana
Mali: Rencontres de la photographie africaine de Bamako
 
Üst Alt