Antik Yunanda Şarap Tüketimi

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
45,100
Çözümler
4
Tepki puanı
13,163
Puanları
113
Konum
.
Cinsiyet
Kadın
Yunanların pembe şarap ve beyaz şarabın yanı sıra kırmızı şarap yapmayı da bildikleri düşünülmektedir. Bugün de olduğu gibi şarap üreticiliğinde pek çok kriter ve özelliğin olduğu bilinmektedir. Normal sofra şarapları ile yüksek kalitedeki şaraplar birbirlerinden farkılı olarak hazırlanırdı. Genel bir kanıya göre, en iyi şaraplar Taşöz, Limni ve Sakız adalarında yapılırdı. Bunların yanında, daha sonraki dönemlerde Girit şarabı da öne çıktı. Şarap yapmak için ezilmiş üzümlerin posasının suyla karıştırılması ile elde edilen ikinci kalite şaraplar, içlerine mayalandırıcı atlıarak köylü kesim tarafından kendileri tüketmek amacıyla yapılırdı.

1200px-Dionysos_thiasos_Louvre_MNE938-min-1024x683.jpg

Attika siyah figürlü krater-psykter üzerine işlenmiş Dionysos thiasos, Mö 500 civarı. Louvre Müzesi.

Yunanlar bazen şaraplarını bal ile tatlandırırlardı. (bu işlem için şeker kullanılmazdı) Bunların içine kekik, yarpuz ya da başka baharatlar eklenerek tıp alanında iyileştirici olarak kullanılırdı. Milattan sonraki ilk yüzyılda şarapların tatlandırılmasında çam reçinesi de kullanılmaya başlandı. Şarap genelde sulandırılarak içilirdi. Akraton (karıştırılmamış) adı verilen sek şarap kuzeydeki barbarlarca içilirdi ve böyle şaraplar içmenin deliliğe ve erken ölüme neden olacağı düşünülürdü. Şaraplar krater adı verilen büyük kaplarda saklanırdı ve köleler sahiplerinin kilikslerini buradan doldurdukları onihilerle doldurulardı. Şarap genel olarak hastalıkların tedavi edilmesinde de kullanılırdı

DSmWoqOW4AACEZ3-min-685x1024.jpg

Tanrıların hizmetçisi Gaynmedes ve Zeus

Arkadia’da yapılan şarapların erkekleri sersemlettiğine, kadınları ise daha doğurgan yaptığına inanılırdı. Aksine, Ahaia şarabının ise kadınlarda düşük yapmaya neden olduğu düşünülürdü. Tedavi amaçlı tüketim dışında Antik Yunanistan’da kadınların şarap içmesi hoş karşılanmazdı. Aelian’a (II, 38) göre Marsilya’da yasalar kadınların şarap içmesini yasaklıyor ve onları içecek olarak yalnızca su ile sınırlandırıyordu.

Roman-and-Greek-Wine-and-Oil-Amphoras.-British-Museum.-750x563-min.jpg

Amforalar

Satış amacıyla üretilmiş şaraplar πίθοι / píthoi, (büyük toprak kaplar) içine boşaltılırdı ve bunlar içinde saklanırdı. Daha sonra buradaki şaraplar dağıtıma gidecekleri zaman dikkatle amforalar içine dökülür ve perakende satışa sunulurdu. Yüksek kalite seçkin şaraplar üreticilerinin ya da şehir meclisinin bir damgasına sahip olurdu ve bu da ürün için bir garanti niteliği taşırdı. Bu bir ürünün coğrafi ya da üretimsel kaynağının belirtilmesinin tarihteki ilk örneğidir.


12039534705_80c244fc10_b-min.jpg

Şarabın Tanrısı: Dionysos heykeli

Kikeon

Yunanlar ayrıca kikeon (κυκεών, κυκάω / kykáô, “karıştırmak” sözcüğünden) adı verilen içeceği de sıkça tüketilirdi. Ancak bu tam bir içecek olmadığı gibi, yiyecek ile içecek arasında bir besindi. Arpadan yapılan bir lapa içine su ve çeşitli otların eklenmesi ile elde edilirdi. İlyada destanında belirtildiğine göre (XV, 638-641) bazen içine rendelenmiş keçi peyniri de koyulurdu.

Odysseia’ya göre (X, 234) büyücü nemf Kirki kikeonun içine bal ve büyülü iksir de eklerdi. Yunan mitolojisinde bereket tanrıçası olarak nitelenen Demeter, kırmızı şarabı reddeder, ancak su, un ve yarpuz ile yapılmış kikeonu kabul ederdi. Bazen dini törenlerde tüketilse de günlük yaşamda kırsal kesimde de oldukça yaygındı. Theophrastus’un Kişiler adlı eserinde (IV, 2-3) çok fazla kikeon içerek meclise gelen ve kokan soluğuyla herkesi rahatsız eden kaba bir kişiyi de kaleme almıştır.

Kaynakça:

  • Antik Yunan’da Beslenme – Murat Demireğer


 

Eru

Per aspera ad astra...
Altın Üye
Katılım
25 Tem 2023
Mesajlar
2,707
Tepki puanı
634
Puanları
113
Yaş
31
Konum
Bursa
Cinsiyet
Erkek
Modern memleketimdeki tüketim daha kaliteli ve fazladır.

İşine bak antik yunan..
 

Süreyya

Spákona
Süper Mod
Katılım
22 Mar 2020
Mesajlar
5,707
Tepki puanı
1,969
Puanları
113
Konum
Aorist
Cinsiyet
Kadın
Zamaninda ticaretin en büyük payi şaraptaydi.
Sarabin su ile karistirilmasinin baska sebebleri de, erken saatlerde sarhos gezmemek ve polislerde, suyun pis olmasi nedeni ile, sarabin suya antiseptik bir hal vermesi idi.
 

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Katılım
28 Şub 2023
Mesajlar
21,412
Çözümler
1
Tepki puanı
2,974
Puanları
113
Yaş
34
Konum
Miuw
Cinsiyet
Kadın
Şaraplar ve kadınlar
 

Alice

Gümüş Üye
Katılım
16 Eyl 2023
Mesajlar
2,485
Tepki puanı
531
Puanları
113
Yaş
31
Konum
SeuL
Cinsiyet
Kadın
İlk nasıl öğrenildi acaba içki? (tüm dünyada)
 

Eros

🏹
Gümüş Üye
Katılım
16 Ara 2023
Mesajlar
1,605
Tepki puanı
386
Puanları
83
Yaş
35
Konum
Marstan
Cinsiyet
Erkek
Dionysos ağzının tadını biliyor
 
Üst Alt