Allah şeytanı neden yarattı ?

• Konuyu başlatan Serçe
  • Başlangıç tarihi
S

Serçe

Allah, kendisine isyan eden ve yarattığı insanları yoldan çıkarmaya yemin eden şeytanı niye yarattı?

Öncelikle şeytanın yaratılış gayesi, diğeri ise yaratılış hikmeti. Önce gaye üzerinde kısaca duralım:

Bilindiği gibi şeytan cin türünden bir varlıktır.

“Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.”(Zariyat, 51/56)

ayetine göre cinlerin yaratılış gayesi de insanlarda olduğu gibi, Allah'a inanmak, ona ibadet ve onu tanıma yolunda terakki etmektir. İnsanlar içerisinde bu imtihanı kaybeden küfür ehli insanlar bulunduğu gibi cinlerde de bulunuyor. İşte şeytan bu ikinci kısım cinlerdendir.
Kendisi Hz.Âdem (as.)'e secde etmediği için İlahi rahmetten kovulmuş ve kendi arzusu üzerine bir İlahî hikmet olarak, kendisine kıyamete kadar insanlara musallat olma, onları yoldan çıkarmak için çalışma izni verilmiştir.

Bu iznin verilme hikmeti ise bir değil yüzlercedir. Bunlardan en önemlileri şu iki hikmettir. Cenab-ı Hak, şeytan vesvesesi olmaksızın da insanları imtihan edebilir, şeytanın görevini de insan nefsine yükleyebilirdi. Ama böyle yapmakla, şeytanın o çirkin arzusunu, yani kıyamete kadar insanları hak yoldan saptırma arzusunu kabul etmekle şeytanın cehennemde çekeceği azabı milyarlarca kat artırmış oldu. Zira,

“Sebep olan işleyen gibidir.”

hadis-i şerifine göre, insanların şeytan vesvesesine uyarak işledikleri günahların bir katı da şeytana yazılıyor ve böylece onun azabı attıkça artıyordu.

Diğer hikmet ise, insanların nefis ve şeytan ile bir imtihan geçirmeleri ve bu imtihanı kazanan müminlerin meleklerden daha ileri derecelere yükselmeleridir.

Eğer, insan nefsine kötülüğü emretme özelliği verilmemiş olsaydı ve insanlara şeytan musallat olmasaydı, insanların dereceleri de meleklerde olduğu gibi sabit kalacaktı.

CaT

🎈
Board Admin
yine konu cin ve seytan yine bir serçe 😁

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Yalnız hakkını vermek gerek muazzam çalişkan şeytan

CaT

🎈
Board Admin
Basimiza bela,hoş oda diyormus ben bisey yaomiyorum siz yapıyorsunuz

CaT

🎈
Board Admin
Gece rüyamda gördüm biri tutuyordu.. dua okuyacagim abdestizimdir belki diye korkup okumuyorumda djjsjsjs rüyamda kendimi korkuttum, kendime dost kendime düşman 😂

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
ben ona da günah yazıldığını bilmiyordum, battı balık yan gider demiş demek ki .s.s
ne kadar cahilim, keşke ölsem :honk:

S

Serçe

Nasıl katkısı yok kanımda geziyor işi gücü fitne Sjssj

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
cunku tanriya bir gunah kecisi lazim diye dusundu insan
bir de dusmani olmak zorundaydi insanlar safini daha kolay secsin diye. butun kotulugun kaynagi tanri olamazdi

S

Serçe

İşte tamda bu yüzden şeytandaki o kibir insanlara da geçti bu yüzden de şeytanın cezasına insanlarda tabi olacaktı. Kibir kötü bir hastalık.

Nobody

Teknik Admin
İşte tamda bu yüzden şeytandaki o kibir insanlara da geçti bu yüzden de şeytanın cezasına insanlarda tabi olacaktı. Kibir kötü bir hastalık.
Lanet olsun!!! bir çeşit bulaşıcı hastalık bu kibir!

Üst Alt