Afrika Kıtası - Ülkeler Coğrafyası

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
AFRİKA KITASI

Kıta; kuzeyde Akdeniz, doğuda Kızıldeniz ve Hint okyanusu, batı ve güneybatıda ise Atlas okyanusu ile çevrilidir.

Kıtanın kuzeyinde Atlas dağları, orta kısmında ise Klimanjaro en önemli yükseltilerdir. Kıta genellikle düz alanlara sahiptir.

Kıtanın en büyük iki akarsuyu Kongo ve Nil’dir. Kıtanın doğusunda çöküntü hendekleri içinde oluşan büyük göller (Tanganika, Viktoria, Nyasa, Rudolf, Kivu) yer alır.

Kıtanın orta kısmında ekvatoral iklim görülür. Kıyılarda ise denizel iklimler ve savan iklimi görülür. Özellikle kıtanın kuzeyinde büyük bir alanda çöl iklimi görülür. Dünya’nın en büyük çölü olan Büyük Sahra burada yer alır. Bu bölge çok az yağış alır. Kıtanın en büyük sorunu erozyondur.

Kıtanın Kuzey Yarım Küre’de kalan bölümünde nüfus yoğunluğunun çok az olmasının nedeni, büyük kısmının çöllerle kaplı olmasıdır. Kıtanın nüfus yoğunluğu çok fazla değildir. Diğer kıtalara yoğun bir şekilde göç meydana gelmektedir. Yerleşmelerin yoğun olduğu yerler kıtanın kıyı kesimleridir.

Kıtada çok fazla tarım alanı olmadığı için, tarım gelişmemiştir. Bu yüzden açlık çeken birçok Afrika ülkesi vardır. Hayvancılık da pek gelişmemiştir.

Kıtanın önemli sorunlarından biri olan erozyon da tarım ve hayvancılığın gerilemesine neden olmaktadır. Kıtada kakao ve palmiye yağı üretimi çok önemlidir.

Afrika ülkelerinde en önemli yer altı zenginliği Fas, Tunus ve Cezayir’de çıkarılan fosfattır. Ayrıca Güney Afrika Cumhuriyeti Dünya’da en fazla altın ve elmas çıkarılan ülkedir.

Doğal zenginlikleri çok olmasına rağmen, kıtada sanayinin gelişmemesinin en önemli nedeni, zengin kömür yataklarına sahip olmayışıdır. Ayrıca enerji üretimindeki yetersizlik, ham madde kaynaklarının yabancıların denetiminde olması, üretim teknolojisinin gelişmemesi ve sermaye yetersizliği kıtada sanayi gelişimini etkileyen en önemli faktörlerdir.

-a-

Altın Üye
Yalnızlığına terkedilmiş. Yapayalnız bırakılmış, gelen giden herkesin sömürdüğü, garip ve boynu bükük kıta.
100 defa gitmişimdir ama aklımda gitmediklerim var daha.
O insanların acısını, korkusunu, bakışlarını hiçbir zaman unutmayacağım.

Fas, Cezayir, Tunus, Mısır, Etiyopya, Sudan, Nijer, Nijerya, Sao Tome & Princibe, Mauritius, Gana, Zimbabve, Çad, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Senegal, Angola, Mozambik, Kenya, Tanzanya, Güney Afrika Cumhuriyeti.

İyi ki varsınız. İyi ki tanıdım sizi ❤️‍🩹🖤

-a-

Altın Üye
Kıtada çok fazla tarım alanı olmadığı için, tarım gelişmemiştir. Bu yüzden açlık çeken birçok Afrika ülkesi vardır. Hayvancılık da pek gelişmemiştir.

Doğal zenginlikleri çok olmasına rağmen, kıtada sanayinin gelişmemesinin en önemli nedeni, zengin kömür yataklarına sahip olmayışıdır. Ayrıca enerji üretimindeki yetersizlik, ham madde kaynaklarının yabancıların denetiminde olması, üretim teknolojisinin gelişmemesi ve sermaye yetersizliği kıtada sanayi gelişimini etkileyen en önemli faktörlerdir.
Açlık, sefalet, sanayinin gelişmeme nedenleri, en etkili nedenleri, belki de tek nedeni : Fransa, İngiltere, İtalya

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Açlık, sefalet, sanayinin gelişmeme nedenleri, en etkili nedenleri, belki de tek nedeni : Fransa, İngiltere, İtalya
Öyle sanıyorum ki yakın tarihte biz de sömürte sömürte oluruz böyle

-a-

Altın Üye
Öyle sanıyorum ki yakın tarihte biz de sömürte sömürte oluruz böyle
Biz sömürülmüyoruz. Bu konudaki görüşlerim maalesef gözlemlediğim kadarıyla buradaki üyelerin büyük bir çoğunluğu ile aynı doğrultuda değil.
Yakın tarihte bu konumumuzda olmayacağız, buna eminim.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Biz sömürülmüyoruz. Bu konudaki görüşlerim maalesef gözlemlediğim kadarıyla buradaki üyelerin büyük bir çoğunluğu ile aynı doğrultuda değil.
Yakın tarihte bu konumumuzda olmayacağız, buna eminim.
Daha zengin bir ülke mi olacağiz?

-a-

Altın Üye
Bu konudaki görüşün nedir? Merak ettim.
Zor zamanlar güçlü insanları; güçlü insanlar iyi zamanları; iyi zamanlar zayıf insanları; zayıf insanlar da zor zamanları yaratır!

Bu döngünün tamamlandığına inanıyorum. Başa dönüyoruz. Yerden bir avuç toprak alıp kalkıyoruz.

-a-

Altın Üye
Yaptığımız tüm üretimle.
Yetişmeyen üretimle.
Yetmeyen ve ithal etmek zorunda kaldığımız hammaddenin ithalatının götürüsünden çok, getirisinin olduğu gerçeği ile.
İşleyip ihraç etmek için ithal ettiğimiz ürünlerin katma değeri ile.
Üretmeyip tüketenlerin sayısının azalması ile.
Daha eklenecek bir milyar madde var ama bunların hepsi benim "kişisel" görüşüp. Sadece beni bağlar.
Partizanlığım değil.
Maalesef ekonomi sadece televizyon ekranlarından ibaret değil.

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Yaptığımız tüm üretimle.
Yetişmeyen üretimle.
Yetmeyen ve ithal etmek zorunda kaldığımız hammaddenin ithalatının götürüsünden çok, getirisinin olduğu gerçeği ile.
İşleyip ihraç etmek için ithal ettiğimiz ürünlerin katma değeri ile.
Üretmeyip tüketenlerin sayısının azalması ile.
Daha eklenecek bir milyar madde var ama bunların hepsi benim "kişisel" görüşüp. Sadece beni bağlar.
Partizanlığım değil.
Maalesef ekonomi sadece televizyon ekranlarından ibaret değil.
Kuzum siz Türkiye'de mi yaşiyorsunuz?

Bu yıl yaptığı hasadı fabrika almayan çiftçiyi ne yapacağız (akrabam olur kendisi bir tane de değiller)
Silo dolu cevabı geliyor
Tüccara satıp, üreticinin değeri düşsün
Mazot şu para işçi bu para emeği şöyle ekmem bir daha yıl diyen adamların üretim yapacağını mı saniyorsunuz
Elinde kalmış ürünleri yok pahasına satmaya çalişanın zararı ne olacak

-a-

Altın Üye
Kuzum siz Türkiye'de mi yaşiyorsunuz?

Bu yıl yaptığı hasadı fabrika almayan çiftçiyi ne yapacağız (akrabam olur kendisi bir tane de değiller)
Silo dolu cevabı geliyor
Tüccara satıp, üreticinin değeri düşsün
Mazot şu para işçi bu para emeği şöyle ekmem bir daha yıl diyen adamların üretim yapacağını mı saniyorsunuz
Elinde kalmış ürünleri yok pahasına satmaya çalişanın zararı ne olacak
Evet Türkiye'de yaşıyorum. İyi ki.

O hükümetin sorunu. Devletin sorunu değil.
Yazdıklarınızın bir kısmında haklılık payınız var ama tamamında değil.

Üst Alt