76. Cannes Film Festivali'nde Kazananlar Belli Oldu: En İyi Kadın Oyuncu Merve Dizdar

Çetin

Mezarkabul
Uzaklaştırıldı
2728dcdb30409fa9f0315a01f269b71d.jpeg

Dünyanın dört bir yanından sinemaseverleri bir araya getiren 76. Cannes Film Festivali bu akşam düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Festivalin sona ermesiyle birlikte festivalde yarışan en iyiler de belirlendi.

Festivalin en prestijli ödülü olan Altın Palmiye'yi bu sene "Anatomy of a Fall" filmiyle Fransız yönetmen Justine Triet aldı. İkinci en büyük ödül Grand Prix ise yönetmen Jonathan Glazer imzalı "The Zone of Interest" filmine gitti.

Törenin bizim için en gurur verici kısmı ise Nuri Bilge Ceylan'ın Kuru Otlar Üstüne filmindeki Nuray rolüyle Merve Dizdar'ın En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü alması oldu. Merve Dizdar'ın büyük şaşkınlıkla kabul ettiği ödülün ardından yaptığı konuşma şöyle;

"Filmde canlandırdığım Nuray karakteri, inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray'ın ve Nurayların duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor.

Bu ödülü, Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için; kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum."

76. CANNES FİLM FESTİVALİ'NDE ÖDÜL ALANLAR

• Altın Palmiye: Anatomie d’Une Chute (Yönetmen: Justine Triet)
  • Jüri Büyük Ödülü: The Zone of Interest / (Yönetmen: Jonathan Glazer)
  • En İyi Yönetmen: Trần Anh Hùng / The Pot-au-Feu (La Passion de Dodin Bouffant)
  • Jüri Ödülü: Fallen Leaves (Yönetmen: Aki Kaurismäki)
  • En İyi Senaryo: Sakomoto / Monster (Yönetmen: Kore-Eda Hirokazu)
  • En İyi Kadın Oyuncu: Merve Dizdar (Kuru Otlar Üstüne/Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan)
  • En İyi Erkek Oyuncu: Koji Yakusho (Perfect Days/ Yönetmen: Wim Wenders)
  • En İyi İlk Film (Camere D’or): Inside the Yellow Cocoon Shell (Yönetmen: Thien An Pham)

• Kalp
Tepkiler: CaT

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Sosyal medyada bazı kesimler tebrik ederken bazı kesimler tarafından konuşması Türkiye'yi küçük düşürdün diye aşağılandı 🙄

SleepleSsS

Yorumbaz
Adamlar da aman kim türkiyeyi gömüyor onu takip ediyorlar zaten

Süreyya

Spákona
Platin Üye
Hindistan da kadin olmak isimli calisma mi?Anlamadim.

velevki

🎈
Altın Üye
Onaylamak takdir etmek yerine hep yermek var fıtratımızda..
Şahsen kutluyorum kendisini.

Üst Alt