3 Günden Fazla Küslük Günah mı?

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Hocam az evvel bir Müslümanın din kardeşiyle üç günden fazla küs kalmasının haram olduğundan bahsettiğiniz bir sohbetinize rastladım. Küs olduğumuz kişi bize gerçekten haksızlık yapmış olsa da bu kişiyle helalleşsek aynı şeyleri defalarca kez yaşayacağımızı bilsek bile barışmalı mıyız?

Cevap

A- Üç günden fazla küslük haramdır.

B- Sebebi, din olan bir küslük ise haram değildir. Mesela büyük bir haram işleyen, müminlere zulmeden biri ile küs olmak haram olmaz.

C- Canımıza, iffetimize ve benzeri paha biçilemez bir değerimize ağır zarar veren veya zararı kesin gibi olanla da küslük olabilir. Bir nevi müdafaa durumunda olmuş oluruz.

D- Bu durumu ne kadar kendimize yontarak ne kadar adil bir şekilde değerlendirdiğimize de dikkat etmeliyiz. Nefsimiz bizi sürekli haklı gösterebilir, bizi sanal bir hakka inandırmış olabilir. Bu ince bir çizgidir, iyi izlenmesi gerekir.

E- Netice olarak yasak olan küslük selamı sıfırlamak, hastalıkla ilgilenmemek ve benzeri tepkilerdir. Belli bir mesafe koyma, seviyeli davranma ise haram değildir.

Nureddin Yıldız

Fluffy

🐼
Elmas Üye
İslamın nefsi zorlayan tarafı güzel ama zor

Lavinia

Ayın Konuğu
Şunu farkettim haram yada günah olan seylerin esas sebebinin kendimiz icin olduğunu. bu benim İslamı daha fazla içselleştirmeme sebep oldu. Küslük insanı huzursuz eden birşey çünkü kin gerektirir , kinde en cok insanın kendisini zehirler.

Nobody

Teknik Admin
Kolay kolay küsme, iletişimi kesme, uzaklaşma eğiliminde bulunmam. çok zordur benim için. Ama aptal yerine konulursam, her şeyi bir anda silebilme kabiliyetine sahibim. Bir kaç deneyimim var bu konuda.

Eros

Gümüş Üye
Sevdiğimle hiç küs kalamam. Ayrı bir dakikam geçsin istemiyorum

Charismax

Copyright @ Charismax
Bronz Üye
La oğlum kafasına göre haram helal koyan hocalar ülkesinde bi bu mu kaldı ... Bırakın küsen küssün..

Üst Alt