Dikkat 2023 Temmuz Ayı Otomobil Fiyatları

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Haberi kalp, şeker, tansiyon hastaları ile asgari ücretli ve emekli kişilerin okuması durumunda mesuliyet kabul etmiyorum

Temmuz ayında sıfır kilometre otomobillerin liste fiyatları kurdaki artış, KDV’nin yüzde 20’ye yükseltilmesi ve ÖTV oranlarını belirleyen matrah limitlerinin geçerliliğini yitirmesi sonucu tüm otomobillerin yüzde 80 ÖTV dilimine girmesiyle yüksek oranda arttı.

Temmuz 2023 itibarıyla Türkiye’de satışa sunulan 922 farklı sıfır kilometre otomobilin ortalama fiyatı 2 milyon 999 bin TL’ye ulaştı. Satılan otomobillerin yüzde 90’ına yakınını oluşturan düşük ve orta segmentli otomobillerde fiyat ortalaması ise A segmenti otomobillerde 896 bin 591 TL, B segmenti otomobillerde 1 milyon 223 bin TL ve C segmenti otomobillerde 1 milyon 672 bin 792 TL olarak gerçekleşti.

Geniş aile aracı olarak bilinen D segmenti sıfır otomobillerde fiyat ortalaması Temmuz 2023 itibarıyla 3 milyon 149 bin 437 TL olurken, E segmentindeki otomobillerin fiyat ortalaması 5 milyon 71 bin 740 TL’ye ve lüks sınıfa karşılık gelen F segmentindeki otomobillerin fiyat ortalaması 10 milyon 25 bin 355 TL’ye kadar yükseldi.

Öte yandan, elektrikli otomobillerdeki fiyat ortalamasındaki artışı da dikkat çekti. Buna göre, Türkiye’de satılan yüzde 100 elektrikli otomobillerin (BEV) ortalama fiyatı 3 milyon 236 bin 385 TL olurken, tam hibritlerin (HEV) ortalama fiyatı 2 milyon 787 bin 814 TL ve küçük hibrit (MHEV) otomobillerin ortalama fiyatı 4 milyon 63 bin 726 TL oldu

Öte yandan, elektrikli otomobillerdeki fiyat ortalamasındaki artışı da dikkat çekti. Buna göre, Türkiye’de satılan yüzde 100 elektrikli otomobillerin (BEV) ortalama fiyatı 3 milyon 236 bin 385 TL olurken, tam hibritlerin (HEV) ortalama fiyatı 2 milyon 787 bin 814 TL ve küçük hibrit (MHEV) otomobillerin ortalama fiyatı 4 milyon 63 bin 726 TL oldu

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın ise, “Krediye ulaşmada zorluk yaşanmaması halinde sene sonuna kadar sıfır kilometre otomobil satışları aylık 90-120 bin adet bandında devam edecektir. Sene sonunda satışların uzun bir süre sonra 1 milyon adedi geçme ihtimali çok yüksek

Distribütörler Kur ve maliyet artışları çerçevesinde ayda ortalamada en az iki defa zam yapıyorlar. Kur, faiz ve Enflasyon birbiri ile dengede olmadığı ve vergisel olarak kolaylıklar olmadığı sürece sıfır kilometre araç fiyatlarında düşüş olmaz. Döviz Kuru şu an sıfır kilometre araç fiyatlarındaki en belirleyici ve dominant faktör” dedi

CaT

🎈
Board Admin
rakamlar cok fazla okuyamiyorum skdfjksjf

dinamickaygısız

Platin Üye
Mtv sini ödeyemeyiz lüks araçların zaten ikiye katlandı mtv :honk:

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
rakamlar cok fazla okuyamiyorum skdfjksjf
Ya ben ne yapayım ya hala bir liraya 1 milyon diyen BEN ne yapayım

Artık büyük kargaşa yaşiyorum hangisi hangi paraydı

Neyse ki yakın zamanda bütün sıfırlar geri dönecek gibi :))

Dün bir yalı gördüm diyorum ee o kadar da pahalı değil apartman dairesi böyle değil miydi meğer eski para ile katrilyonmuş 🥹

• Haha
Tepkiler: CaT

WarrenBuffett

Uzaklaştırıldı
Size çok kısa bir örnek vereyim, ülkemizdeki araba fiyatlarının (rezilliğinin) ne olduğunu anlayın. Dandik, yüzüne bakılmayan 95 model Şahinler 75.000 TL en ucuz yerde (yaklaşık 3000 dolar). Savaşta olan Ukrayna'da 3000 dolar fiyata 4x4 arabayı geçtim, sedan kasa BMW var. 95 model o gebeş arabaları, orada 800 ila 1000 dolar arasında satıyorlar.

Üst Alt